pohled na zámek v Českém Krumlově od Vltavy
Čechy,  Města

Prosluněný Český Krumlov

Tam a zpět

Český Krumlov je historické město v Jihočeském kraji ležící jihozápadně od Českých Budějovic. Do 13 tisícového města zapsaného na seznamu UNESCO se můžete dostat přímými vlaky z Prahy, Benešova, Tábora, Českých Budějovic i z velké části Pošumaví. Cesta z nádraží k Budějovické bráně vám zabere přibližně 15 minut, na náměstí Svornosti počítejte s necelou půlhodinou. Záchytné parkoviště pro auta je hned vedle Budějovické brány, procházka na Náměstí Svornosti trvá 15 minut.

Procházka Českým Krumlovem

Český Krumlov je nádherné inspirativní město plné historických míst, romantických zákoutí, nádherných výhledů se spoustou možností se občerstvit v restauracích. Krumlov je světoznámé město, které za svou výjimečnou atraktivitu a krásu platí daň v podobě velkého množství turistů. Chcete-li se davům vyhnout vyrazte na procházku městem dopoledne nebo ve všední dny mimo hlavní turistickou sezónu.

Procházka je dlouhá 6,4 km, počítejte nejméně se 3-4 hodinami, protože se budete kochat krásnými vyhlídkami, výjimečnými kostely, pozorováním vodáků sjíždějících jezy na Vltavě a ochutnávkou jídla a pití.

Putování začíná na krumlovském nádraží, kilometrovou cestou z kopce dolů do města se naskýtají krásné výhledy na celé město.

zámek v Českém Krumlově

Do historického města vstoupíme Budějovickou branou a pokračujeme ulicí Latrán k Červené Bráně až na nádvoří zámku. Doporučuji vystoupat schody na zámeckou věž a užít si nejlepší kruhový výhled na město.

zámecké náměstí v Českém Krumlově
pohled na Český Krumlov ze zámecké věže
hrad a zámek v Českém Krumlově ze zámecké věže

Přes Plášťový most pokračuje procházka do zámecké zahrady s Kaskádovou fontánou, Letohrádkem Bellarie a světově proslulým Otáčivým hledištěm. V horkých dnech je stín v parku vítanou zastávkou.

pohled na zámek v Českém Krumlově od Vltavy
strom v Zámecké zahradě v Českém Krumlově

Ještě jednou si vychutnáme krumlovský hrad a přes Lazebnický most vstoupíme do historického jádra města. S velkou pravděpodobností narazíte na davy turistů z celého světa.

Kterýmkoliv směrem se vydáte, neuděláte chybu. Duch historického místa je všude. Doporučuji zahnout vpravo na Dlouhou ulici a z lávky pro pěší si vychutnat další krásný výhled na město téměř z hladiny řeky. Na Rybářské ulici davy turistů určitě nebudou, za to si můžete vybrat z několika zajímavých restaurací.

Mostem dr. E. Beneše se přes Vltavu vrátíme do centra města přímo na Náměstí Svornosti s budovou radnice, častými kulturními akcemi, vánočními trhy a koncerty. Jen kousek od náměstí navštivte kostel Svatého Víta.

náměstí Svornosti v Českém Krumlově bez lidí

Ještě nejméně jedna vyhlídka stojí za zmínku, je to terasa u Regionálního muzea na ulici Horní

Přes město se spoustou památek se kteroukoliv uličkou vrátíme zpět na nádraží.

pohled na zámek v Českém Krumlově z vyhlídky
Pro koho

Procházka je určena pro všechny skupiny lidí. Některé části trasy nejsou bezbrariérové (např. Zámecké schody, nebo schody ke Kostelu svatého Víta), většina z nich se dá snadno objet i na vozíku nebo s kočárkem.

Převýšení na trase je nejvýše 180 metrů, což zvládnou i děti.

 

Vybavení

Pro procházku nepotřebujete zvláštní vybavení. Dokonce není potřeba ani mapa v telefonu nebo v tištěné podobě, protože informační tabule ve městě vás spolehlivě dovedou až k cíli. Stačí jen vědět, kam se chcete podívat.