Zámek Litomyšl
Čechy,  Města

Večerní procházka Litomyšlí

Město Litomyšl je jedním z kouzelných míst, kterým se stejně jako třeba Mikulovu nebo Kroměříži vyhnuly v 18. a 19. století velké železniční a silniční stavby. Také díky tomu si možná město zachovalo svůj historický ráz. Zámek na seznamu UNESCO, slavní rodáci a obdivuhodná architektura jsou důvodem k návštěvě.

Tam a zpět

Nakonec přeci jen železnice do města dorazila, takže je možné na výlet zvolit tento druh dopravy. Vlaků ale jezdí jen několik denně, obvykle ve dvouhodinových intervalech. Litomyšl leží na pomezí Moravy a Čech mezi Svitavami a Ústí nad Orlicí a Chocní, silniční spojení je samozřejmě možné ze všech světových stran.

Procházka Litomyšlí

Vyhradit si na prohlídku města celý den určitě není chybou protože Litomyšl má spoustu zajímavých míst. Tentokrát se vydáme jen na krátkou procházku po hlavních památkách.

Začít můžeme na na Smetanově náměstí, které je vlastně rozšířenou ulicí. Bohužel stejně jako třeba v Telči je krásná architektura zastíněna desítkami automobilů, náměstí totiž slouží jako parkoviště. Snad se tohoto nešvaru brzy Česko zbaví.

Smetanovo náměstí Litomyšl

Nejvýraznější budovou na náměstí je Stará radnice.

Radnice Litomyšl Smetanovo náměstí

Přes náměstí Václava Havla se můžeme přesunout k zámku, který je hlavní dominantou města. Přímo na náměstí je krásná barokní stavba kostel Nalezení svatého kříže.

Kostel Nalezení sv. Kříže

Renesanční zámek zdobený sgrafity je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nechal si jej postavit nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna.

Zámek Litomyšl

Doporučuji se projít klášterními zahradami, které jsou hned vedle zámku. Je odtud hezký pohled na zadní část kostela Nalezení svatého kříže.

Kostel Nalezení sv. Kříže
Pro koho

Pohodová večerní procházka Litomyšlí určitě zaujme jak milovníky architektury a historie, tak romantiky. Nečeká vás žádné náročné stoupání ani dlouhá vzdálenost, možnosti občerstvení jsou na každém kroku.