pohled na Jindřichův Hradec přes Malý Vajgar
Čechy,  Města

Jindřichův Hradec

Město na 15. poledníku láká návštěvníky především na hrad přestavěný na zámek, který je třetím největším takovým komplexem v Česku. Své kouzlo má také zachovalé historické centrum včetně hradeb a kláštera. Perlou v panoramatu Jindřichova Hradce je 49 hektarový rybník Vajgar, přes jehož vodní hladinu je nádherný pohled na město.

Tam a zpět

Jindřichův Hradec leží v jihočeském kraji 40 km od Českých Budějovic a 50 kilometrů od Jihlavy. Milovníci vláčků mohou zvolit pro cestu na výlet úzkorozchodnou železnici, která vede do města ze severu z Obrataně i od jihu z Nové Bystřice. V tomto případě i cesta může být cíl.

Procházka městem na 15. poledníku

Procházku městem můžeme začít na břehu rybníka Vajgar, který je jednou z dominant města a pokračovat k historickému mostu mezi Malým a Velkým Vajgarem. Z mostu resp. z lávky pro pěší se naskýtají krásné pohledy na hrad, zámek a různobarevné domy na Dobrovského ulici.

pohled na Jindřichův Hradec přes Malý Vajgar
pohled na Jindřichův Hradec přes Malý Vajgar

Přes jez se dostaneme po pár desítkách metrů ke vstupu do zámku.

hrad a zámek Jindřichův Hradec

Po Pražském hradu a Českém Krumlově jde o třetí největší zámecký komplex v Česku. Jde o skutečně rozsáhlý soubor budov s několika nádvořími, kde jsou pořádaný kulturní akce.

hrad a zámek Jindřichův Hradec
barevná kašna na nádvoří
nádvoří zámku Jindřichův Hradec

Když už si myslíte, že jste na konci zámku, objeví se další krásná část se zahradou a hudebním pavilonem Rondel.

hudební pavilon Rondel s podloubím
hudební pavilon Rondel s podloubím
hudební pavilon Rondel

Ze zámku se můžeme přesunout do historického centra města. Jako duha viditelná za každého počasí působí pestrobarevné domy na náměstí Míru.

náměstí Míru Jindřichův Hradec
náměstí Míru Jindřichův Hradec
náměstí Míru se sloupem

Jindřichův Hradec má spoustu zajímavostí. Zásluhou vynálezce Josefa Křižíka mělo město jako druhé po Praze elektrické pouliční osvětlení, první elektrickou vodní elektrárnu nebo první elektřinu zavedenou do soukromých domů. Další zajímavostí je poloha přesně na 15. poledníku, jež je vyznačen v těsném sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Od poledníku můžeme pokračovat dál v procházce třeba krásně opravenou Svatojánskou ulicí ke klášteru Minoritů a dál do Husových sadů.

Svatojánská ulice
Pro koho

Procházka Jindřichovým Hradcem je nenáročná, téměř po rovině, můžete ji absolvovat i s kočárkem. Variant tras je celá řada, doporučuji tu s odkazem níže, která měří 2,2 kilometru. Možností občerstvení nebo míst pro odpočinek je ve městě samozřejmě celá řada.