Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře
Čechy,  Města

Kutná Hora na stříbrné žíle

V každém ročním období si můžete naplánovat výlet do historického města Kutné Hory. Historické město zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je tipem na nenáročnou procházku s celou rodinou. Procházka je dlouhá 3,8 kilometru s převýšením do 50 metrů, zvládnete ji s malými dětmi i s kočárkem. Procházka zabere přibližně 2-3 hodiny, podle počtu zastávek na focení, občerstvení a kochání se památkami a výhledy.

Tam a zpět

Město Kutná hora s 21 tisíci obyvateli leží ve Středočeském kraji. Pohodlně se sem dostanete ze všech směrů jak automobilem, tak vlakem. Jako výchozí místo procházky můžete zvolit stanici Kutná Hora město, nebo zastávku v místní části Sedlec, pokud si chcete navíc prohlédnout místní klášter. Parkovat se dá přímo ve městě.

Procházka Kutnou Horou

Putování začíná na stanici Kutná Hora město. Vydejme se doleva a pak po červené turistické značce mírně do kopce na Palackého náměstí. Jen kousek odtud je Vlašský dvůr – bývalá státní mincovna Českého království a kostel svatého Jakuba. Obě památky určitě stojí za návštěvu.

kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře

Z vyhlídky u kostela svatého Jakuba se otevírá krásný pohled na Jezuitskou kolej a především na hlavní dominantu města – Chrám svaté Barbory.

Chrám svaté Barbory a Jezuitská kolej od kostela svatého Jakuba

Pokračujeme po Ruthardské a Barborské ulici, kolem muzea stříbra se dostaneme k Jezuitské koleji …

sousoší světců a Jezuitská kolej v Kutné Hoře

… a sousoší světců

Sousoší světců na Barborské ulici v Kutné hoře

Hlavním magnetem výletu je jedinečný Chrám svaté Barbory, který se budoval přes 500 let. 70 metrů vysoký gotický chrám je jednou z nejkrásnějších památek České republiky.

Chrám svaté Barbory v Kutné hoře na podzim
opěrné pilíře chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře
opěrné pilíře chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře, detail se sochou

Až si dostatečně vychutnáme tuto památku, procházka pokračuje zpět podél Jezuitské koleje, za níž odbočíme doleva, pak doprava až na Rejskovo náměstí se stejnojmennou kamennou kašnou a kostelem svatého Jana Nepomuckého.

kamenná kašna na Rejskově náměstí v Kutné Hoře

Směrem k Palackému náměstí se po levé straně nachází Mariánský morový sloup. Pokud už jste unaveni, můžete se vrátit zpět na vlakovou stanici resp. k autu, nebo si můžete procházku prodloužit o prohlídku několika kostelů.

Palackého náměstí opusťte Vladislavovou ulicí. Po levé straně je v ulici Na Sioně evangelický kostel a hned vedle kostel Nejsvětější Srdce Páně. Přes Anenské náměstí a kolem kostela se zvláštním jménem Matky Boží Na Náměti se vrátíme zpět na začátek procházky.

Pro koho

Procházka je určena pro všechny skupiny výletníků. Některé dlážděné části trasy jsou hůře sjízdné kočárkem, ale tuto procházku zvládnou bez obtíží i děti. Převýšení na trase je 50 metrů.

 

Vybavení

Pro procházku nepotřebujete zvláštní vybavení. Dokonce není potřeba ani mapa v telefonu nebo v tištěné podobě, protože informační tabule ve městě vás spolehlivě dovedou až k cíli. Stačí jen vědět, kam se chcete podívat.