Broumov je malé město s bohatou historií ležící v severovýchodních Čechách na hranici s Polskem. Přes 700 let zde působí řád Benediktinů, který spoluvytvářel dějiny tohoto regionu. Největším lákadlem města je areál benediktinského kláštera a historické centrum okolo Mírového náměstí.
Tam a zpět
Město bychom našli v Broumovském výběžku v severovýchodních Čechách, který je obklopen Polskem. Dostanete se sem vlakem z Náchoda i Trutnova. Parkovat se dá na mnoha místech včetně hlavního náměstí. Broumov od vnitrozemí odděluje hřeben Broumovských stěn se skalními bludišti, přes níž vede jediná větší cesta. Naopak směrem do dnes polského Slezska se otevírá rovina a dopravní spojení je lepší.
Genius loci Broumova
Město zažilo v historii období vzestupů i pádů a je úzce spjato s benediktinským klášterem, který tu stojí přes 700 let. Procházku za historií Broumova můžeme začít třeba u jeho vchodu z Klášterní ulice.
Hned za branou se návštěvníkovi otevře krásný pohled na barokní stavbu, jejíž přestavbu vedl Kilián Ignác Dientzenhofer. Bohatá sochařská výzdoba, vstupní portál do kláštera i kostel sv. Vojtěcha jsou úžasným architektonickým dílem.
Chloubou kláštera je knihovna, která čítá 17 000 svazků a kdysi tu byla i největší ručně psaná kniha světa Codex gigas. Dnes je jako válečná kořist ve Švédsku. Některé prostory jsou volně přístupné, průchodem přes nádvoří se dostanete na most a dále do klášterních zahrad.
Jeden z nejlepších pohledů na klášter se naskýtá od Kamenného mostu.
Klášterní zahrada ze 17. století určitě stojí za procházku. Najdete tu starý dub i dům zahradníka, v němž dnes sídlí galerie.
Broumovský klášter rozhodně má to, čemu se říká genius loci – tedy duch místa.
Odtud můžeme dál pokračovat do města např. do Klášterní ulice dál na Mírové náměstí. Historické jádro je chráněno jako městská památková zóna.
Návštěvníky nejvíce zaujmou pestrobarevné fasády původně gotických domů, které do dnešní doby prošly mnoha přestavbami.
Uprostřed velkého náměstí je mariánský sloup a kašna.
Broumov se může pyšnit množstvím dalších kostelů v různých částech města, které svědčí o jeho dřívější slávě – protestantský, luteránský i unikátní dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, který byl postaven bez použití jediného hřebíku. Broumov má zkrátka svého „ducha místa“, ale také hodně práce před sebou.
Pro koho
Procházka Broumovem je tipem pro zájemce o historii, architekturu a památky. Možností občerstvení je zde několik. Broumovské stěny v okolí města zase zaujmou milovníky přírody.
Nedaleko od Broumova je velká přírodní zajímavost: pískovcové Adršpašsko – teplické skály. Skvělým tipem na výlet je jak Teplické skalní město, tak okruh Adršpašskými skalami.