Poslké Tatry Woloszyn
Hory,  Slovensko

Polskými Tatrami k nejznámějším jezerům

Výlet do dolin Roztoki, Pěti polských jezer a Rybího potoku zabere celý den. Odměnou jsou panoramatické výhledy na slovenskou i polskou část Vysokých Tater, Belianské Tatry, krásná horská jezera a divoký vodopád Siklawa. Občerstvit se a odpočinout si můžete na dvou horských chatách u jezer Przedni Staw Polski a Morskie Oko.

Tam a zpět

Na okružní výlet po polských Tatrách můžete vyrazit z osady Lysá Polana u slovensko-polských hranic, nebo z parkoviště a zastávky Palenica Bialczanska, které je vzdálené přibližně 1,5 od hranice. Ze Zakopaného je to sem přibližně 20 km po silnici, ze známých tatranských osad jako např. Starý Smokovec 35 km, protože je třeba objet hlavní tatranský hřeben z východu.

Okružní výlet po polských Tatrách

První kroky 20 kilometrového výletu vedou po červené značce do Bielovodské doliny. Začínáme ve výšce 985 metrů.

Dolina Roztoki

Po 3 kilometrech chůze po asfaltové cestě odbočujeme doprava do doliny Roztoki, která vede podél stejnojmenného potoka vytvářejícího peřeje a vodopády. Další 4 kilometry stezka pozvolna stoupá divokou přírodou často pokrytou mechem. Výlet absolvujeme na konci října a za celý den moc slunečních paprsků do hlubokého údolí nezasvítí.

Dolina Roztoki

Postupně stoupáme do výšky 1500 m a slunečních paprsků přibývá. Zatímco údolí je většinou ve stínu, jižní svahy Woloszynu vysokého přes 2100 m se vyhřívají na slunci.

Dolina Roztoki

Na potoku Roztoka, který vytéká z jezera Wielki Staw Polski, je největším vodopádem Siklawa, ke kterému dojdeme po 7 kilometrech. V jezerní stěně stéká po několika stupních s celkovou výškou úctyhodných 70 metrů.

Siklawa
Siklawa

Za pár minut se vyhoupneme jezerní stěnou do doliny Pieciu Stawow Polskich – tedy 5 polských jezer, a to rovnou u největšího z nich.

Wielki Staw Polski
Wielki Staw Polski
Polské Tatry - Dolina Pieciu Stawow Polskich

Okolní vrcholy mají obvykle přes 2000 metrů a po jejich hřebeni vede slovensko-polská hranice. U břehu jezera zelená značka končí, takže pokračujeme doleva po modré. Po několika stech metrech dojdeme k chatě PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). Občerstvení určitě přijde vhod, máme za sebou 8 km a převýšení necelých 700 m.

Schronisko PTTK - Dolina Pieciu Stawow Polskich

Od chaty pokračujeme ve stoupání na Svišťovou Czubu a do Svišťového sedla ve výšce 1870 m, které je přibližně v polovině trasy výletu. Na tomto úseku nás čekají ty nejkrásnější výhledy do doliny Roztoki a na hřeben s vrcholy Woloszynu, Granaty a Kozi Wierch.

Polské Tatry Woloszyn

Výškový rozdíl mezi nejvyššími vrcholy a hladinou potoka Roztoka na dně údolí je přes 1000 metrů.

Polské Tatry Woloszyn

Jak stezka stoupá otevírají se stále nové a krásnější výhledy nejprve do jezerní doliny …

Dolina Pieciu Stawow Polskich
Dolina Pieciu Stawow Polskich

… a za chvíli i na opačnou stanu na Belianské Tatry a hlavní hřeben Vysokých Tater.

Belianské Tatry
Vysoké Tatry

Za Svišťovou kopou se přehoupneme přes hřeben a cesta začne klesat do údolí Rybího potoka s turisticky oblíbeným jezerem Morskie Oko. 

Polské Tatry Morskie Oko

Na necelých 3 kilometrech sejdeme po modré značce o 450 výškových metrů níže. Vrcholy okolo Mořského oka mají přes 2000 m, z nichž nejvyšší jsou Rysy s výškou 2501 m. Panorama okolo jezera je úchvatné.

Polské Tatry Morskie Oko
Polské Tatry Morskie Oko
Polské Tatry Morskie Oko

Kousek od jezera byla již v roce 1903 postavena chata PTTK, kde je možné si odpočinout a nabrat síly do závěrečné části výletu. Toto místo je mezi turisty oblíbené už od 19. století. V roce 1827 zde stávala malá chatka, později koliba a také sem jezdily kočáry s výletníky.

Schronisko PTTK Morskie Oko

Od jezera pokračujeme po červené značce dolů. Do cíle zbývá ještě 400 výškových metrů na 7,5 km, které si lze zkrátit a ozvláštnit jízdou koňským povozem.

Pro koho

Úžasný výlet polskou částí Vysokých Tater, který má délku 20,1 km a převýšení 863 m. Na trase je možné se občerstvit na chatách PTTK o Wielkeho Stawu a Morskieho Oka. Výlet zabere s přestávkami na jídlo a odpočinek celý den. Doporučuji turistické oblečení a dobrou obuv pro pohyb v horském terénu.

Kam dál v Tatrách?

Rozrůstající se tipy na výlety v Tatrách najdete pod tímto odkazem: Vysoké Tatry