Města

České Kladsko / polské Kłodzko

Kladsko je region sevřený mezi Orlickými, Rychlebskými a Sovími horami a zároveň historické město, které dnes leží v Polsku, ale po mnoho staletí bylo součástí Čech. Připomínek české historie je ve městě spoustu. Začít můžeme třeba u radnice na hlavním náměstí, kterou střeží dvouocasý český lev. Pokračovat procházkou po mostě sv. Jiří, který působí jako zmenšenina Karlova mostu v Praze a skončit v nádherném kostele Nanebevzetí Panny Marie u hrobu jednoho z nejvýznamnějších Čechů Arnošta z Pardubic.

Tam a zpět

Kladsko/Klodzko leží přibližně 40 km východně od Náchoda. Můžete se sem vypravit vlakem, ale cesta i z relativně blízkých míst jako Letohrad nebo Ústí n. O. zabere přes 1,5 hodiny. Hlavní silnice z Česka vedou od Šumperku a Náchoda. Ve městě je dostatek míst pro parkování, které je často bezplatné.

Procházka Kladskem

Můžete zde strávit klidně celý den, protože v Kladsku je toho mnoho k vidění. Někdo dává přednost kavárnám a restauracím, kterých je tu požehnaně, jiní zamíří do podzemí – historických sklepů pod kupeckými domy, další dají přednost panoramatickým výhledům na město i celý region z pevnosti.

Kladsko

Procházku městem můžeme začít na ostrově Písek, který z jedné strany obtéká mlýnský náhon a z druhé řeka Kladská Nisa. 

Historické centrum Kladska

Na ostrově najdeme klášter Františkánů, kostel Panny Marie Růžencové a řadu historických domů, např. Pod Vlekem nebo Jeníček a Mařenka.

Kladsko ostrov Písek

Pokračovat můžeme na kamenný středověký most sv. Jiří, který připomíná zmenšený Karlův most v Praze. Nejde o jeho kopii, jak se někdy traduje, ve skutečnosti je ještě starší.

Z náměstí Partnerských měst vyniknou gotické mostní oblouky i jeho sochařská výzdoba.

Most sv. Jana v Kladsku

Přímo z mostu je krásný výhled na ostrov Písek s kostelem Panny Marie Růžencové.

Most sv. Jana v Kladsku

Další cesta vede do kopce na hlavním náměstí, kterému vévodí renesanční věž s radnicí.

Radnice v Kladsku
Náměstí v Kladsku

Kamenný sloup v popředí se soškou zloděje na svém vrcholu  je pranýř, kde byli trestáni nepoctiví občané.

Na rohu radnice drží hodiny český dvouocasý lev, kterého má město i ve svém znaku.

český lev na radnici Kladsko

Na náměstí je několik restaurací, obchodů a historických domů, např. U Zlatého Jelena, kde byla od 17. století lékárna.

náměstí Kladsko

Z náměstí se dále vydáme ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, o jehož stavbu se zasloužil první český arcibiskup Arnošt z Pardubic a stavbu vedl známý architekt Petr Parléř.

Kladsko

Arnošt z Pardubic prožil v Kladsku mládí a je v kostele pochován.

Kostel Nanebezvzetí panny Marie Kladsko

Jednou z místních dominant je pevnost, která vznikla v 18. století na místě mnohem staršího přemyslovského hradu, jako obrana Pruska před Rakouskem – Uherskem. Z ochozů pevnosti je krásný výhled na město, Orlické, Rychlebské hory i Králický Sněžník.

Celá mohutná stavba je opravdu impozantní a určitě stojí za to si ji projít a prohlédnout si zdejší expozice.

Pevnost Kladsko
Pro koho

Kladsko je hezké historické město se spoustou památek, které nadchne milovníky historie. Na druhou stranu jsou tu stále místa, která na opravu čekají a dostavby po zřícených domech působí jako pěst na oko. Procházka městem zabere od dvou hodin až po celý den.

Pokud byste po prohlídce města zatoužili po krásné přírodě, přidávám tip na výlet na nedaleký Králický Sněžník.