pohled na Mikulov ze Svatého kopečku
Města,  Morava

Zážitky nabitý Mikulov

Víno, příroda, cyklostezky, památky, slavní rodáci, židovské město a mnohem víc lze nalézt v jediném městě. Mikulov leží na jižní Moravě u hranic s Rakouskem, v minulosti měl mnohem větší význam než dnes, byl jedním z hlavních center země, což se odráží v množství památek.

Tam a zpět

Mikulov leží na hlavní silnici spojující Brno a Vídeň a zároveň několik kilometrů od dálnice Brno – Bratislava. Městem prochází železniční trať Břeclav – Znojmo, vlaky jezdí v obou směrech ve 2 hodinovém intervalu, v Břeclavi je možné přestoupit na dálkové vlaky. Dopravní dostupnost je tak velmi dobrá v podstatě ze všech směrů.

Procházka Mikulovem

Město s 7400 obyvateli toho má hodně co nabídnout. Na jednom výletu se to ani nedá všechno stihnout. Výlet můžete začít na vlakovém nádraží nebo na jednom z parkovišť blízko historického centra. Po Nádražní ulici se vydáme směrem k Náměstí. Po 500 metrech narazíme na modrou turistickou značku, které se budeme držet až na Svatý kopeček. Od rozcestí pod Olivetskou horou u Piaristického domu cesta stoupá prudčeji kolem kapliček křížové cesty. Překonáme něco přes 100 výškových metrů, odměnou je krásný výhled na Mikulov, zámek, vinice i daleko do Rakouska.

pohled na Mikulov ze Svatého kopečku

Pohled severním směrem nabízí další část města a hlavní hřeben Pálavy.

pohled na Mikulov ze Svatého kopečku

Na 363 metrů vysokém Svatém kopečku leží hezky opravená kaple svatého Šebestiána se zvonicí.

kaple svatého Šebestiána na Svatém kopečku

Stejnou cestou se vrátíme zpět dolů do města, které mělo v minulosti mnohem větší význam než dnes. Mikulov byl jedním z hlavních center Moravy, jenže ho v polovině 19. století minula hlavní železniční trať z Vídně a jeho význam upadal. Dokladů o bohatství měšťanů se do dneška zachovalo mnoho.

kaple svatého Šebestiána na Svatém kopečku
zdobená mříž na dveřích

Cestou na Náměstí máte pocit, že míjíte kostel se dvěma věžemi a zlatými kříži. Ve skutečnosti jde o hrobku Dietrichsteinů, dřívějších majitelů města.

mikulovské náměstí

Mikulov má spoustu památek, vynechat zámek by byla rozhodně chyba. I když v roce 1945 zcela vyhořel, podařilo se jej obnovit. Cestou na nádvoří míjíme kostel svatého Václava.

věž kostela svatého Václava v Mikulově
zámecké nádvoří v Mikulově
zámecké nádvoří v Mikulově

Od zámku se kolem Horní synagogy vrátíme zpět na nádraží nebo parkoviště.

Pro koho

Procházka městem a okolní přírodou je dlouhá 5,7 kilometru s převýšením 206 metrů. Zvládnete ji za 2-5 hodin podle přestávek na výhledy, focení a poznávání historie. Pokud vynecháte Svatý kopeček, je procházka dobrý tipem i pro rodiny s kočárkem. Celou trasu určitě zvládnou téměř všichni výletníci.