Květná zahrada Kroměříž
Města,  Morava

Kroměříž plná zeleně

Pokud by se hlasovalo o nejkrásnější město Česka, dal bych svůj hlas Kroměříži. „Hanácké Atény“ leží na řece Moravě jižně od Olomouce a mohou se pyšnit řadou historických památek, krásnými zahradami i zápisem na seznam UNESCO.

Tam a zpět

Do města s téměř 30 000 obyvateli se dostanete snadno po silnici, protože po severní straně města prochází dálnice D1 na úseku z Brna do Přerova. Výletníci, kteří zvolí vlak určitě neudělají chybu. Kroměříž sice neleží přímo na hlavních tratích, z Hulína i Kojetína je to sem jen pár minut. Vlaky sem jezdí obvykle každou půlhodinu.

Procházka Kroměříží

Stejně jako například Mikulov (https://www.jedemenavylet.cz/mikulov/) měla Kroměříž smůlu, že se jí vyhnuly hlavní železniční tratě, takže dnes má město mnohem menší význam než v minulosti. Sice nezažila v posledních dvou staletích takový rozvoj jako jiná města, ale díky tomu se dochovala řada památek a hlavně úžasný genius loci místa.

Procházku Kroměříží můžeme začít na nádraží a pokračovat po modré značce přes řeku Moravu. Po pravé straně je vstup do Podzámecké zahrady, parku ve stylu anglických zahrad, který leží mezi zámkem a řekou Moravou. Už tak nádherný park doplňují vodní kanály a rybníky, řada drobných staveb i sochařská výzdoba. V zahradě je unikátní sbírka dřevin, přes 200 druhů vzácných stromů z různých částí světa.

Podzámecká zahrada Kroměříž
Podzámecká zahrada Kroměříž

Podzámeckou zahradou se dá procházet celé hodiny. Jednou z dominant města je Arcibiskupský zámek, který je výjimečný nejen svou architekturou ale také sbírkou téměř 40 000 svazků vzácných knih. Součástí zámku je také věž, z níž je hezký výhled na Velké náměstí, celé město i vzdálenější okolí.

Arcibiskupský zámek Kroměříž
Sněmovní náměstí Kroměříž
Velké náměstí Kroměříž

Procházka pokračuje ze Sněmovního na Velké náměstí historickým centrem města. 

Velké náměstí Kroměříž
Velké náměstí Kroměříž

Kroměříž je mimo jiné známá jako centrum vzdělání, sídlí zde řada škol. Zajímavým místem je Masarykovo náměstí s barokním kostelem svatého Jana Křtitele, budovou justiční školy a gymnázia.

Masarykovo náměstí Kroměříž

Putování městem dál pokračuje do Květné zahrady. Z močálů za hranicemi města se podařilo vybudovat skvost ve stylu francouzských geometrických zahrad. Rozhodně nevynechejte pohled na park z vrchu kolonády …

Květná zahrada Kroměříž
Květná zahrada Kroměříž

… rotundu …

rotunda v Květné zahradě Kroměříž

…Králičí kopec …

králičí kopec Kroměříž

… a vůbec prohlídku každého koutu nádherné zahrady včetně bludiště, skleníku a vzácných rostlin.

Květná zahrada Kroměříž

Z Květné zahrady zpět na nádraží jsou to necelé dva kilometry. Můžete zvolit cestu přes Velké náměstí, kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie a mnoho dalších.

Pro koho

Procházka Kroměříží je dlouhá 7,6 km a zabere dvě hodiny ale klidně taky celý den nebo i několik dní. Město toho může nabídnout ještě mnohem více. Procházku zvládnou všechny věkové skupiny, protože Kroměříž leží v rovině Hané, takže vás nečeká téměř žádné převýšení. Největší výzvou budou pro mnohé schody na zámeckou věž.