Velehrad bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Velehrad, Mokrá a Buchlovice

V přírodním parku Chřiby a zároveň už na Slovácku je mnoho zajímavých míst s dlouhou historií. Velehrad bývá spojován s misí soluňských bratří Cyrila a Metoděje, kteří přijeli na Velkou Moravu šířit křesťanství. Téměř v sousedství leží archeoskanzen Modrá, který vznikl v místě původního velkomoravského osídlení. Doslova za kopcem je známý zámek Buchlovice, který vyniká svou barokní architekturou i zámeckou zahradou.

Tam a zpět

Všechna tři zajímavá místa leží jen pár kilometrů od sebe, přepravovat se mezi nimi můžete na kole, i pěšky nebo automobilem. Velehrad leží u Uherského Hradiště na jižní Moravě, dostat se sem můžete také z nádraží ve Starém Městě po červené turistické značce, trasa je dlouhá necelých 5 kilometrů.

Procházka po historických místech pod Chřiby

Výlet začneme v poutním areálu Velehrad, jehož hlavní dominantou je klášter s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Velehrad bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje
poutní místo Velehrad

Vnitřní výzdoba baziliky je úžasná.

bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje
bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje

Představuji si, jak zde v roce 1990 papeže Jana Pavla II. vítalo přes 300 000 lidí při jeho návštěvě Velehradu.

poutní místo Velehrad

Necelý kilometr odtud je skanzen Modrá, který je zaměřen na život v době Velkomoravské říše, tedy před více než 1000 lety.

archeoskanzen Mokrá
archeoskanzen Mokrá

Po modré značce označené také jako Cyrilometodějská stezka se vydáme směrem ke Konventnímu rybníku, posezení v přístřešku nad vodou je příležitostí pro občerstvení s výhledem na hladinu. Kolem rybníku Žabinec se vrátíme zpět do areálu kláštera.

Konventní rybník v Mokré
bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě

Pěšky, na kole, autem nebo veřejnou dopravou se přesuneme do Buchlovic na zámek, který vyměnila šlechta na začátku 18. století za hrad Buchlov, který se stal pro moderní bydlení nevyhovujícím. Buchlovice tvoří dva zámky a rozsáhlá zahrada se vzácnými dřevinami. Jen těžko se mi věří, že horní zámek byl postaven a sloužil jako příbytek pro hospodářská zvířata. Takové bydlení jako panská zvířata neměla v této době, a ještě dlouho po ní, drtivá většina lidí. Rozdíl v bohatství byl obrovský.

Zámek Buchlovice
zámek Buchlovice
zámek Buchlovice

Zahrada je vystavěna v kopcovitém terénu, což je na některých místech řešeno terasami. V zahradnictví jsou k vidění stovky druhů fuchsií.

zámecká zahrada Buchlovice
Pro koho

Výlet je nenáročný, určený pro rodiny s dětmi. Procházka z Velehradu do Modré a zpět kolem rybníků má délku 2,9 kilometru, přibližně stejnou vzdálenost můžete ujít zámeckým parkem v Bucholovicích. Po trase je několik možností občerstvení. Výlet potěší především milovníky historie a zeleně.