Dyje z vyhlídky Králův Stolec
Hory,  Jižní Morava,  Jižní Morava,  Příroda

Podyjím ze Znojma do Znojma

Národní park Podyjí leží na jižní Moravě západně od Znojma. Jedná se o jediný moravský národní park, který Vás okouzlí nedotčenou přírodou. Řeka Dyje zde tvoří hluboký 40 km dlouhý kaňon s meandry lemovanými skalními útvary a kamennými moři.

Okružní výlet ze Znojma do Znojma přes východní část Podyjí má délku 30 km, nastoupáte přes 700 výškových metrů. Vyplatí se tak vyčlenit si celý den, abyste si dostatečně užili všechny romantické vyhlídky a v pohodě vychutnali špičkové víno z vinice Šobes.

Tam a zpět

Výchozím i konečným bodem okružního výletu je vinařské město Znojmo ježící na jižní Moravě blízko hranic s Rakouskem. Do Znojma se pohodlně dostanete autem z Brna, Jihlavy i Třebíče; vlakem z Břeclavi a Jihlavy; pro cesty z Brna doporučuji spíše autobus. Na trase výletu vás davy výletníků nečekají, většinou budete v přírodě sami, pouze v okolí světoznámé vinice Šobes je více pěších turistů a cyklistů.

kostel svatého Václava ve Znojmě od Dyje
Výlet východním Podyjím

Putování začíná u mostu přes Dyji pod Znojemskou přehradou a pod kostelem svatého Václava. Po žluté turistické značce jdeme prakticky po rovině na kraji lesa podél břehu Znojemské přehrady s výhledy na vodní hladinu. Po třech kilometrech začně cesta stoupat, abychom se přes Trouznické údolí dostali na vyhlídku Sealfieldův kámen. Z výšky 355 metrů se naskýtají krasné pohledy do více než 100 metrů hlubokého kaňonu Dyje, toto je jeden hlavních magnetů celého výletu.

 

Podyjí od vyhlídky Sealsfeldův kámen

Pokračujeme dál po žluté turistické značce a po pár kilometrech se vracíme z výšin zpět k Dyji. Zatímco míjíme bývalé mlýny Papírna a Judexův mlýn, pomalu se blížíme k k lávce přes Dyji. Na rozcestí pod Šobesem vyměníme žlutou značku za červenou. Poprvé a naposledy na celé 30 kilometrové trase přejdeme přes Dyji po visuté lávce. Od řeky sice opět stoupáme do kopce, ale čeká nás 170 metrů převýšení a příjemná zastávka na vinici s degustačním stánkem. Takové občerstvení a odpočinek po 11,5 kilometrech chůze většina určitě přivítá.

vinná réva na vinic Šobes
vinice Šobes

Po cestě stoupáme mírně vzhůru, občas se otevřou krásné vyhlídky do údolí Dyje. Postupně se dostaneme do výšky 417 metrů na rozcestí u Milíře.

Dyje nad vinicí Šobes

Na rozcestí Nivky vyměníme zpátky červenou turistickou značku za žlutou. Nejen této části trasy procházíme slunným dubovým zakrslým lesem s nízkými stromy, což má překvapivě výjimečnou atmosféru.

světlý dubový les v Podyjí

V této části výletu máme za sebou téměř 23 kilometrů. Odměnou za dlouhou chůzi je nádherná vyhlídka Králův stolec, která nabízí nezapomenutelný výhled na hluboké údolí Dyje, hladinu řeky i protější zalesněné kopce.

Dyje z vyhlídky Králův Stolec

Do Znojma zbývá posledních pár kilometrů a několik hezkých vyhlídek. Na předměstí Znojma v části Hradiště navštivte nebo se alespoň zvenku pokochejte architekturou kláštera Křížovníků a kostelem svatého Hyppolita.

vyhlídka na Znojemskou přehradu

Volba trasy na posledních pár kilometrů je na vás. Můžete zvolit zelenou značku, která vás nejkratší cestou z kopce zpět k řece vrátí na parkoviště u mostu, kde výlet začíná. Stejně tak můžete i po dlouhém pochodu pokračovat přes Gránické údolí do města se spoustou historických památek včetně zámku, hradu, rotundy, kostelů a vináren.

Pro koho

Výlet je určen pro všechny věkové skupiny, nelze jej absolvovat s kočárkem z důvodu přírodního terénu, jen část trasy vede po upravených, zpevněných cestách. Náročná je délka 30 km, která prověří vaši výdrž. Na výlet je potřeba si vyhradit celý den, protože vám i se zastávkami na občerstvení, focení a odpočinek zabere okolo 8 hodin.

Vybavení

Výlet nevyžaduje žádné speciální oblečení nebo vybavení, postačí běžné sportovní oblečení na výlety přírody. Převýšení na trase dlouhé 30 km je přibližně 700 metrů, nikde vás nečeká dlouhé mnohakilometrové nebo prudké stoupání.