výhled z Děvína Pálava
Hory,  Jižní Morava,  Jižní Morava,  Příroda

Okruh Pálavou přes Dolní Věstonice a Pavlov

V rovině jižní Moravy nad modrou hladinou Novomlýnských nádrží leží Pálava. Malé vápencové pohoří obklopené ze všech stran vinicemi a úrodnou krajinou, kterou si člověk oblíbil již před mnoha tisíci lety. Na okruhu po severních svazích vystoupáme z vinných sklípků až na Děvín.

Tam a zpět

Pálava leží mezi Mikulovem a Dolními Věstonicemi proslavenými soškou Venuše, své jméno sdílí s obcí Pavlov. Je dobře dostupná jak po silnici, protože leží nedaleko dálnice D2, tak po železnici. Začátek i konec výletu je v Dolních Věstonicích, ale začít můžete i v Pavlově. Nejlépe se sem dostanete autem nebo autobusem.

Po severních svazích Pálavy

Z návsi v Dolních Věstonicích vyjdeme po červené značce směrem ke zřícenině hradu Děvičky (Dívčí hrady). Cesta vede nejprve vinicemi a pak lesem stále vzhůru až ke zřícenině ve výšce 428 metrů. Na 2 kilometrech překonáme převýšení 260 metrů. Z vrchu je hezký výhled na Pavlov i Novomlýnské nádrže.

Výhled na Pavlov z Děviček
výhled na Novomlýnské nádrže z Děviček
Výhled na Pavlov z Děviček

Po červené značce pokračujeme na Děvín ve výšce 550 metrů. Po 1,5 kilometru přijdeme na rozcestí. Doprava uhýbá zelená značka na vrchol s výhledem na sever, doleva vede krátká odbočka na místo nad loukou s výhledem na jih na Klentnici, Stolovou horu a k Mikulovu. Často odtud startují paraglidisté.

Zpátky k Dívčím hradům se vrátíme stejnou cestou a pak pokračujeme po zelené do Pavlova. Pro milovníky vína je to skutečný ráj. Postupně klesáme vinicemi k obci se spoustou vinných sklepů.

vinice nad Pavlovem

Náves je vesnickou památkovou rezervací s vinařskými domky a venkovskými usedlostmi.

Pavlov náves
Pavlov dům na návsi

Uprostřed návsi je kostel svaté Barbory.

Pavlov náves

Pavlovem dále klesáme kolem archeoparku ke kempu na břehu nádrže. Zpět do Dolních Věstonic jsou to necelé 3 kilometry. Doporučuji nejít po hlavní silnici , ale po cestě, která vede přímo po břehu dolní nádrže. Vyhnete se tak silničnímu provozu.

na břehu novomlýnských nádrží
Pro koho

Výlet má délku 10,3 kilometru a nastoupáme při něm 390 metrů. Odměnou jsou krásné daléké výhledy do krajiny. Možnosti občerstvení jsou v Dolních Věstonicích a v Pavlově. 

Pokud se Vám na Pálavě líbí, zkuste přechod celého hřebene Pálavy z Popic do Mikulova.