Malá Studená dolina
Hory,  Slovensko

Téryho chata ze Starého Smokovce

V závěru Malé Studené doliny u spišských ples leží druhá nejvýše položená chata ve Vysokých Tatrách. V hlubokém údolí mezi Lomnickým štítem, Prostredným hrotem a Ľadovým štítem byla už v roce 1899 postavena Téryho chata. Na tomto výletu se vydáme ze Starého Smokovce přes Hrebienok a vodopády Studeného potoka do výšky 2 000 metrů k Téryho chatě.

Tam a zpět

Do Vysokých Tater se z Česka dostanete dobře vlakem – z mezinárodních rychlíků stačí v Popradu přestoupit na električku, která vás vyveze do Starého Smokovce do výšky 1 000 metrů. Parkování v místě je možné na více místech, obvykle je za poplatek.

Výšlap na Téryho chatu

Výlet můžeme začít v centru Starého Smokovce, odkud se po zelené značce vydáme do kopce na Hrebienok. Trasa vede v blízkosti pozemní lanovky, kterou je možné si ulehčit prvních 2,5 km a téměř 300 výškových metrů.

pozemní lanovka na Hrebienok

Z Hrebienku pokračuje výlet po červené značce téměř po rovině až k rozcestí nad Bilíkovou chatou. Po pravé straně je obvykle slyšet hukot vodopádů Studeného potoka, které navštívíme po zpáteční cestě. Z chodníku se otevírají hezké výhledy na Lomnický štít.

Lomnický štít z Hrebienku

Po červeně značené Tatranské magistrále pokračujeme přes most u Obrovského vodopádu až k Zamkovského chatě (1 475 m), kde je možné se občerstvit a odpočinout si. 

Zamkovského chata

Pokračujeme po zelené značce nejprve lesem a později kosodřevinou v blízkosti Malého Studeného potoka. Výhledy na Prostredný hrot, Lomnický štít a další vysoké vrcholy Tater jsou úžasné.

Malá Studená dolina
Malá Studená dolina

Cesta poměrně pozvolna stoupá až k Velkému hangu (Velkému svahu), kde na necelém kilometru nastoupáte přes 200 výškových metrů, což není v bořícím se jarním sněhu úplně snadné.

Velký hang Téryho chata
Velký hang Téryho chata

Po pravé straně slyšíme divokou vodu Malého Studeného potoka, jak se řítí do údolí.

Velký hang Téryho chata

Po 9 kilometrech jsme u Téryho chaty ve výšce 2 015 metrů. Výhledy na všechny strany jsou dechberoucí.

Téryho chata

Hned za chatou je několik spišských ples, ovšem v začínajícím jaře jsou ještě všechna pokrytá vrstvou ledu a sněhu.

plesa Téryho chata

Od chaty je možné v letním období pokračovat do Javorové doliny přes sedlo Sedielko, nebo přes Priečné sedlo ke Zbojnické chatě. My se budeme vracet do Starého Smokovce. Výhledy z hrany Velkého hangu jsou úžasné.

Malá Studená dolina

Malá Studená dolina je tu jako na dlani a dobré počasí umožňuje vidět přes údolí až na hřeben Nízkých Tater.

Malá Studená dolina

Od Zamkovského chaty vede trasa po upraveném kamenitém chodníku po Tatranské magistrále.

cesta ve Vysokých Tatrách

Od rozcestí nad Rainerovou chatou je možné pokračovat po zelené značce do údolí s krásnými vodopády Studeného potoka. Kolem Bilíkovy chaty se vrátíme zpět na Hrebienok a do Starého Smokovce.

Studený potok ve Vysokých Tatrách
Pro koho

Výlet má délku 18,4 km a nastoupáte při něm 1 198 metrů. Nutností je dobrá obuv a sportovní oblečení, protože počasí se tu může změnit během pár minut. Na trase je několik horských chat, kde je možné se schovat před nepřízní počasí nebo se najít a napít.

Kam dál v Tatrách?

Rozrůstající se tipy na výlety v Tatrách najdete pod tímto odkazem: Vysoké Tatry