Malá Fatra
Hory,  Slovensko

Po hřebenu Malé Fatry na Kriváň

Na Malé Fatře najdeme hřebenové túry, náročné výstupy i malebné vesničky v údolí. Malá Fatra je turistický ráj. Tento výlet nás zavede z Vrátné, resp. ze Snilovského sedla, na oba fatranské Kriváně a vychutnáme si výhledy od Lysé hory v Beskydech až po celý hřeben Vysokých Tater.

Tam a zpět

Výchozí bod výletu Vrátná dolina najdete 20 km východně od Žiliny. Z Ostravy jsou to autem necelé dvě hodiny s možností parkování u dolní stanice lanovky. Ze Žiliny sem jezdí autobus několikrát denně.

Po hřebenu Malé Fatry na Kriváň

Výšlap můžeme začít ve Vrátné dolině a po zelené značce vystoupat do Snilovského sedla ve výšce 1 524 metrů, nebo si pošetříme síly na později a překonáme přes 700 výškových metrů lanovkou. Orientace na trase výletu je snadná, celou cestu se budeme držet červené značky.

Z hřebenu je krásný výhled na všechny světové strany. Na východě dominuje skalnatý vrchol Rozsutce, Stohu a Chlebu.

Velký Rozsutec na obzoru

Na hřebenu se pohybujeme celou dobu ve výšce mezi 1500 – 1700 metry. Nejvyšší partie lesa jsou v údolí pod námi, tady dominují horské louky a flora přizpůsobená drsným klimatickým podmínkám. Většinu roku tu leží sníh.

flora Malá Fatra

Kilometr od Snilovského sedla vystoupáme na Velký Kriváň (1709 m), nejvyšší vrchol Malé Fatry. Rozhledy jsou odtud prostě úžasné.

hřeben Malé Fatry

Cestou po hřebeni se každých pár minut otevírá pohled do jiného údolí. V létě je všude kolem zelená barva až přechází zrak.

hřeben Malé Fatry

Za vrcholem Pekelníku (1 609 m) cesta klesá do sedla Bublen (1 510 m). Přímo před námi je Malý Kriváň (1 671 m). I když není nejvyšší, působí mohutnějším dojmem než Velký Kriváň.

Kriváň Malá Fatra

Rozhledům na všechny strany dominuje svěží zelená barva horských luk.

Kriváň Malá Fatra
Malá Fatra
Velký Kriváň

Na Kriváň cesta samozřejmě stoupá, ale nejde o nic vážného. Na 1,5 kilometru převýšení přibližně 250 metrů.

výhled do údolí na Malé Fatře

Odměnou jsou kouzelné výhledy na všechny světové strany. Z barvy oblohy jde docela snadno poznat, jestli se díváte do Česka (Třinecko, Ostravsko), nebo na nekonečné hřebeny slovenských hor.

výhled z Malého Kriváně
Malá Fatra
výhled z Malého Kriváně

Nyní máme dvě možnosti: buď pokračovat dále po hřebeni přes vrcholy Stratence a Suchého do Strečna, nebo se vrátit zpět stejnou trasou. Vyzkoušel jsem si obě varianty a tentokrát nabereme kurz zpět do Snilovského sedla.

Malá Fatra

Po necelých 10 kilometrech pohodového výletu jsme zpět obohaceni o zážitky, čistý vzduch v plících a fantastické výhledy desítky kilometrů daleko na všechny světové strany.

Velký Rozsutec na obzoru
Pro koho

Hřebenovka Malou Fatrou měří 9,7 kilometru a na trase překonáte převýšení 865 metrů. Možnosti občerstvení jsou jen ve výchozím bodě. Určitě doporučuji dobrou obuv, turistické oblečení a znalost předpovědi počasí. V horách se může změnit slunečný den během několika minut na silnou bouřku.