Zámek Rendez-vous (Dianin chrám)
Jižní Morava,  Příroda

Putování po památkách lednicko-valtického areálu

Muselo to být obrovské dílo, do kterého se v 18. století pustil rod Lichtenštejnů s architekty v čele s Josefem Hadrtmuthem. Postupně přetvořili krajinu mezi Valticemi a Lednicí do podoby, kterou dnes obdivujeme. Tzv. salety – stavby roztroušené v krajině – v podobě zámečku, statku, chrámu, kaple, vodárny, hradu a dalších nalézáme na místech, kde bychom je nečekali. Na výletu kolem Valtic řadu z nich navštívíme.

Tam a zpět

Lednicko-valtický areál se rozprostírá na jižní Moravě u hranic s Rakouskem. Výchozím i koncovým bodem okružního výletu jsou Valtice – hlavní město vína. Pohodlně se sem dostanete z Břeclavi i Znojma vlaky, které jezdí obvykle každou hodinu. Blízkost dálnice D2 znamená také velmi dobré spojení po silnici. Ve Valticích je možností placených i neplacených parkování celá řada.

Z Valtic po památkách lednicko-valtického areálu

Výlet můžeme začít třeba na náměstí ve Valticích nebo u místního zámku. Po červené turistické značce se vydáme směrem k železniční zastávce. Po 1,5 kilometru je za tratí lovecký zámeček Belveder, který sloužil pro chov a lov bažantů a pávů v přilehlém parku. Pokračujeme po červené značce směrem k Dianině chrámu neboli Rendez-vous.

Zámek Rendez-vous (Dianin chrám), lednicko-valtický areál
Zámek Rendez-vous (Dianin chrám)

Stavba má podobu vítězného oblouku a je bohatě zdobená.

Zámek Rendez-vous (Dianin chrám)
Zámek Rendez-vous (Dianin chrám)
Zámek Rendez-vous (Dianin chrám)

Ušli jsme 4,5 kilometru a za další dva je v borovicovém lese novogotická kaple sv. Huberta.

Kaple sv. Huberta, lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál není jen o úžasných stavbách. Především je to kus krásné krajiny, kterou tvoří pavučina cest, listnaté a borovicové lesy.

Borovicový les

Kousek od kaple je rozcestí na Ladenské cestě. Jedná se o křižovatku, odkud se paprskovitě rozbíhá 7 cest rovných jako přímka. Kolem Allahových rybníků se dostaneme ke chrámu Tři Grácií, kde je obvykle možnost občerstvení.

Chrám Tří Grácií

Kolem statku Nový dvůr se klesáním dostaneme k Lednickým rybníkům. Po hrázi mezi prostředním a Mlýnským rybníkem vede železniční trať a je tu také několik betonových pevnůstek – řopíků z období první republiky. Červenou značku vedoucí do Lednice vyměníme za žlutou, která nás po severní hrázi dovede do Hlohovce. Pokud byste chtěli pokračovat raději do Lednice a navštívit pohádkový zámek, inspirujte se výletem Putování z Valtic do Lednice.

Lednické rybníky

Nad rybníky se táhnou skvělé viniční tratě a najdeme tu také vzorně opravený Rybniční zámeček.

Rybniční zámeček, lednicko-valtický areál

V nohách máme přes 10 kilometrů, když přecházíme Bezručovu alej na cestě Valtice – Lednice a míříme k Hlohovci. Jednu dobu procházela středem Hlohoveckého rybníka hranice mezi Moravou a Dolními Rakousy, proto se zámeček na jeho břehu jmenuje Hraniční, což dokládá i německý nápis na jeho opravené fasádě.

Hraniční zámeček, lednicko-valtický areál

Po 14 kilometrech může být v horku výzvou menší hlohovecký kopec na cestě zpět k Valticím. Po cestě mezi vinicemi s hezkými výhledy do krajiny zbývají do cíle poslední 4 kilometry.

Pro koho

Okružní výlet má délku 19 km a vede rovinatou krajinou jižní Moravy s minimálním převýšením 95 metrů. Možností občerstvení je na trase několik, např. ve Valticích, u chrámu Tří Grácií nebo v Hlohovci. Trasu je možné absolvovat pěšky nebo i na kole.