zámek Lednice
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Výjimečná krajina: Putování z Valtic do Lednice

Lednicko-valtický areál patří k tomu nejkrásnějšímu, co člověk v přírodě vytvořil nejen v Česku ale i na celém světě. Komponovaná krajina rozprostírající se na jižní Moravě v kraji vinic, lesů, říčních ramen a rybníků je pohlazením na duši. Na výletu z Valtic do Lednice si přijdou na své milovníci přírody i historie, můžete jej absolvovat pěšky, na kole a některé části i lodí.

Tam a zpět

Lednice a Valtice leží na jižní Moravě u hranice s Rakouskem. Vlakem se dobře dostanete do Valtic, které leží na trati Břeclav – Znojmo, v Břeclavi je pak možné přestoupit na řadu mezinárodních spojů. Do Lednice bohužel jezdí jen sezónní turistické vláčky. Zvolíte-li přepravu autem, v obou místech je dostupné placené parkování. Pro přesun zpět do výchozího bodu, můžete využít autobus, který jezdí obvykle každou hodinu.

Výlet z Valtic do Lednice nebo naopak

Výlet začíná v hlavním městě vína – ve Valticích, ale lze jej absolvovat i opačným směrem z pohádkové zámecké Lednice. Samotný valtický zámek, jeho zahrada a okolí vydají na půldenní výlet. Vydáme se však přes náměstí a kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie směr Lednice. Orientace je velmi snadná, celou cestu se držíme červené turistické značky až k lednickému zámku.

Valtice kostel Nanebevzetí Panny Marie

Po 4 kilometrech se uprostřed lesa objeví zámeček, který vypadá jako vítězný oblouk. Jedná se o Rendez-vous resp. Dianin chrám.

zámek Rendez-vous

Po dalších dvou kilometrech se uprostřed Bořího lesa vynoří kaple svatého Huberta vystavěná v novogotickém slohu.

kaple svatého Huberta

Další překvapení, které člověk obvykle v lese nečeká, je letohrádek Chrám Tří grácií. – půlkruhová stavba se sousoším tří nahých žen.

Chrám Tří Grácií

Červená značka se u statku Nový dvůr stáčí doleva a míří k lednickým rybníkům. Po hrázi mezi Mlýnským a Prostředním rybníkem prochází nejen stezka pro pěší a kolaře ale i železniční trať. Při pohledu vlevo přes hladinu je vidět nedaleký Rybniční zámeček.

K lednickému zámku zbývají ještě 3 kilometry polní cestou a kousek přes městečko. Do zámeckého parku můžete vstoupit ze Slovácké ulice. Krása rozsáhlé venkovní zahrady, rostlin ve skleníku i architektura novogotického zámku patří k tomu nejlepšímu, co lze v Česku vidět.

zámecký park Lednice záhon
zámecký park Lednice
zámek Lednice

Další obdivuhodný kus komponované krajiny leží za zámkem okolo rybníka, mezi meandry řeky Dyje. Můžete dojít až k minaretu a vystoupat 302 schodů na vyhlídkovou plošinu. Odměnou je rozhled po okolní krajině, na vinice i Pálavu. Za dobré viditelnosti jdou prý vidět i vrcholky Alp a věže katedrály svatého Štěpána ve Vídni.

zámecký park Lednice
zámecký park Lednice s minaretem
Pro koho

Délka trasy 18,3 kilometru sice může na první pohled být pro někoho příliš, ale výlet je téměř po rovině, žádný kopec vás nečeká. Můžete vyrazit pešky, na kole a třeba i s kočárkem nebo s dětmi. Doporučuji vyhradit si celý den, abyste si mohli dostatečně vychutnat přírodu i historické památky, na které narazíte na každém kilometru.