výhled z Kobylího vrchu
Jižní Morava,  Příroda

Modrými horami okolo Kobylí a Vrbice

Modré hory jsou svazkem pěti jihomoravských obcí, do dvou z nich – Kobylí a Vrbice – nás zavede tento pohodový výlet. Malebná zvlněná krajina tvořená vinohrady, daleké výhledy, úrodná zem, kde je radost žít a být, si vás podmaní. Budete se chtít vrátit nejen za sklenkou vína.

Tam a zpět

Kobylí leží na jižní Moravě mezi Hustopečemi a Hodonínem. Na výlet se můžete vydat vlakem, který jezdí z Hodonína i ze Zaječí na hlavní trati Brno – Břeclav, nicméně spojení není příliš rychlé ani časté. Můžete zvolit také automobil, který lze zaparkovat přímo pod Kobylím vrchem, kde byla postavena spirálová rozhledna, jeden z cílů výletu.

Procházka Modrými horami

Výlet začíná ve vinařské obci Kobylí, vyrazit můžeme třeba z návsi u kostela svatého Jiří a pokračovat po zelené turistické značce. Cesta vede nejprve vesnicí kolem vinných sklepů a pak stále do mírného kopce k vinohradům. Po kilometru dorazíte k odbočce a za dalších 500 metrů k unikátní spirálové rozhledně na Kobylím vrchu.

rozhledna Stezka nad vinohrady
rozhledna Stezka nad vinohrady

Vystoupat z návsi 100 výškových metrů určitě stojí za krásný kruhový výhled na všechny světové strany.

rozhledna Stezka nad vinohrady
výhled z Kobylího vrchu

V nejbližším okolí i na vzdálených horizontech jsou vysázeny vinice, což zážitek umocňuje v každém ročním období.

vinice Kobylí

Od rozhledny se vrátíme na rozcestí k zelené značce, po níž pokračujeme přibližně kilometr do vedlejší obce Vrbice. Cesta vede po okraji vinice s výhledy do krajiny.

vinohrady Modré hory

Vrbice je úchvatná obec ležící v mírně zvlněné krajině Modrých hor. Již z dálky vítá návštěvníky sklepní lokalita Stráž s kostelem svatého Jiljí. Jedinečné sklepy, kopané v pískovcové skále protkávají kopec Stráž v sedmi patrech.

vinné sklepy ve Vrbici

Sedm pater sklepů se jen tak nevidí, jejich přítomnost pod zemí odhalují všudypřítomné větrací komínky.

náves ve Vrbici
kostel a vinohrad Vrbice

Za pozornost stojí také 5 metrů vysoký dřevěný větrný mlýn, který je replikou původních vrbických mlýnů stávajících v obci.

větrný mlýn Vrbice

Kolem kostela svatého Jiljí se vydáme zpět do Kobylí po modré značce, která vede přímo mezi vinohrady. Modré hory jsou zde jako na dlani. Krásné to tu musí být na jaře, když se příroda probouzí, v létě když dozrává vinná réva i na podzim když se listy barví do nejrůznějších odstínů.

vinohrady Modré hory
Pro koho

Procházka je nenáročná, určitě ji zvládne celá rodina i s malými dětmi nebo s kočárkem. Měří 5,2 kilometrů s převýšením 124 metrů, které celé absolvujete na začátku trasy. Možnost občerstvení, parkování i úkrytu před nepřízní počasí je v Kobylí i Vrbici.