Janův hrad
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Jarní procházka z Lednice na Janův hrad

Lednicko-valtický areál je oblíbeným místem turistů pro svou krásnou přírodu, jedinečné stavby a vinné sklípky v okolních obcích. Na pohodové procházce navštívíme umělou zříceninu Janův hrad, pohádkový zámek Lednice a užijeme si jedinečnou člověkem komponovanou krajinu.

Tam a zpět

Lázeňské a historické městečko Lednice leží nedaleko Břeclavi na jižní Moravě. Pár kilometrů odtud vede dálnice D2 mezi Brnem a Břeclaví. Pro zaparkování auta existuje spousta možností na placených stáních. Do Lednice vede také železnice z Břeclavi, ale provoz je omezen jen na historické vlaky v letním období.

Jarní procházka okolím Lednice na Janův hrad

Lednicko-valtický areál nabízí bezpočet možností na výlety pěšky, na kole a dokonce i lodí. Pro výlet na Janův hrad můžete zvolit kteroukoliv z těchto možností. My jsme se vydali pěšky od lednických lázní po Mlýnské cestě značenou žlutou turistickou značkou. První zajímavou stavbou je Lovecký zámeček.

Lovecký zámeček
Lovecký zámeček

Po 2,5 kilometrech dorazíme ke Staré Dyji, po zelené značce přejdeme dřevěný most a stojíme u imitace zříceniny. Janův hrad totiž není skutečná zřícenina, v této podobě byl v roce 1801 postaven.

Janův hrad
Janův hrad
Janův hrad

V okolí je spousta starých ramen řeky Dyje, lužních lesů a mokřin.

Janův hrad
Stará Dyje

Mezi Janovým hradem, Minaretem a Maurskou vodárnou v zámeckém parku Lednice funguje oblíbená lodní doprava, kterou je možné si výlet zpestřit.

Janův hrad
Janův hrad

Pohledem z výšky je vidět, že Janův hrad nejsou jen 4 stěny, ale byl jako jeden z mála umělých hradů postaven jako obyvatelný, aby mohl hostit účastníky honů.

Janův hrad
Janův hrad

Po zelené značce se přes most vrátíme na druhý břeh Staré Dyje pokračujeme v procházce krajinou lužních lesů, které v horkém počasí poskytují příjemný stín.

Stará Dyje u Janova hradu
lednicko - valtický areál

Odlehlejší částí zámeckého parku se pomalu vracíme zpátky do Lednice. Narazíte tu obvykle jen na pár turistů. Okolo Maurské vodárny, Růžového rybníku a skleníku dojdeme až k novogotickému zámku s krásnou květinovou výzdobou.

zámek Lednice
zámek Lednice

Okružní výlet můžeme zakončit v lázních nebo třeba ve vinném sklípku.

Pro koho

Pohodová procházka má délku 6,8 km a zvládnete ji i s malými dětmi a kočárkem. Občerstvit se můžete na mnoha místech v Lednici i na Janově hradu. 

Kam dál?

V okolí Lednice je tolik zajímavých míst, že vám na jejich prozkoumání nebude stačit ani týden. Vydat se můžete třeba do Valtic – hlavního města vína, nebo prozkoumat jedinečné stavby Lednicko – valtického areálu. Netradiční výlet nabízí Stezka bosou nohou z Valtic do Schrattenbergu.

Na Janův hrad je fajn se vypravit i v zimě, kdy potkáte méně turistů a zdejší krajina má stále své kouzlo.