větrný mlýn Chvalkovice
Hory,  Jižní Morava,  Jižní Morava,  Příroda

Liduprázdnými lesy nad chvalkovickým mlýnem

Litenčickou pahorkartinu, natož nejvyšší vrchol Hradisko, zná asi jen málokdo. Leží jihovýchodně od Vyškova a nabízí liduprázdné lesy, daleké výhledy z nejvyššího vrcholu Hradisko na Chřiby a Bílé Karpaty. V krajině pod nimi leží malebné vesničky s větrnými mlýny a zámky.

Tam a zpět

Výlet začíná i končí v klidné vesnici Nemochovice ležící asi 15 kilometrů jihovýchodně od Vyškova. Jako výchozí bod můžete zvolit také sousední Chvalkovice. Dostanete se sem buď autem, my jsme parkovali u nemochovického hřbitova, nebo autobusem z Vyškova.

Výlet okolo chvalkovického mlýna do liduprázdných lesů Litenčické pahorkartiny

Putování můžeme začít ve vesnici Nemochovice. Po červené turistické značce nejprve stoupáme vesnicí a pak lesem k větrnému mlýnu nad Chvalkovicemi. Na okraji lesa se na jaře probouzí příroda.

rozkvetlé sněženky
rozkvetlé krokusy

Po kilometru dojdeme na kopec nad Chvalkovicemi. Nejprve uvidíme kapličku a pak i samotný větrný mlýn starý téměř 150 let.

větrný mlýn Chvalkovice
větrný mlýn Chvalkovice
větrný mlýn Chvalkovice

I když jde o nevýrazný vrchol, nabízí kruhový výhled na všechny světové strany. Jako na dlani vidíme i další pokračování trasy přes vesnici na vrch Hradisko.

větrný mlýn Chvalkovice
vesnice Chvalkovice z výšky
vesnice Chvalkovice z výšky

Sestoupíme dolů do vesnice a pak na necelých dvou kilometrech vystoupáme 170 výškových metrů na nejvyšší kopec Litenčické pahorkartiny – Hradisko.

vysílač na vrcholu Hradisko

Příštích 7 kilometrů vede trasa obvykle lesem. Podle mapy by měl být les všude, ale rozsáhlá těžba mění krajinu. Naštěstí na většině míst jsou vysázeny nové stromky.

lesy v Litenčické pahorkartině

Je to příjemná procházka po zpevněných cestách, takže ji můžete absolvovat i s kočárkem. Od Hradiska cesta stále mírně klesá, takže ji zvládne téměř každý.

lesy v Litenčické pahorkartině

Na celé trase jsme nepotkali ani jednoho člověka, za to se tu daří mravencům, kteří si stavějí spoustu obřích mravenišť.

mraveniště v Litenčické pahorkartině

Kolem vrchu Okrouhlice a Lichov cesta mírně klesá k Nemochovicícm. Na rozcestí v lese jsou přístřešky, kde se lze schovat při nepřízni počasí, nebo si tu třeba sníst svačinu.

lesy v Litenčické pahorkartině

Po téměř 12 kilometrech jsme zpět ve výchozím bodu v Nemochovicích.

vesnice Nemochovice z výšky
Pro koho

Výlet se bude líbit milovníkům přírody, klidu a pohody. Na 11,8 kilometrech nastoupáme 278 metrů, z toho většinu mezi Chvalkovicemi a kopcem Hradisko, převážná většina trasy vede z kopce, ale zvolit můžete i opačný směr okruhu. Na trase se střídají polní a lesní cesty, většina je se zpevněným povrchem. Možnost občerstvení je ve vesnicích, pokud je otevřena hospoda.