letohrádek Hvězda
Města,  Praha

Z Břevnovského kláštera přes Hvězdu na Bílou horu

Západ Prahy má rozhodně co nabídnout. Břevnovský klášter má více než tisíciletou historii a je nejstarším mužským klášterem v Česku. Mystický letohrádek Hvězda musel být ve své době architektonickým zjevením, protože i dnes poutá nevšední pozornost. Bílá hora – osudové místo české historie, kde se změnil tok dějin.

Tam a zpět

Dostat se do Prahy pravděpodobně nebude problém, protože spojení ze všech směrů je pro všechny druhy dopravy výborné. Procházka začíná u Břevnovského kláštera, kam je nejlepší dojet tramvají na stejnojmennou zastávku. Stejně tak z Bílé hory se nejlépe přepravíte tramvají, případně autobusem.

Procházka z Břevnova přes Hvězdu na Bílou horu

Už z dálky je viditelná bazilika svaté Markéty – nejvyšší stavba Břevnovského kláštera, který byl podle pověsti založen po setkání sv. Vojtěcha a knížete Boleslava v roce 993.

bazilika sv. Markéty Břevnovský klášter

Celý areál je velmi zajímavý a na každém kroku můžete cítit genius loci výjimečného místa. Doporučuji podívat se dovnitř baziliky, protože výzdoba stropu je nádherná.

strop baziliky sv. Markéty Břevnovský klášter

Současná barokní podoba je dílem Kryštofa Dientzenhofera. Obdivovat můžete pavilon Vojtěška okolo pramene potoku Brusnice, oranžerii s tropickými rostlinami nebo se jen tak procházet po zahradě se staletými stromy. Z kaskádovité zahrady se otevírají další pohledy na klášter a okolí.

Břevnovský klášter Praha

Klášterní zahradou se dostanete ke hřbitovu s hroby řeholníků a desítek významných osobností včetně Karla Kryla. Kolem plochodrážního stadionu Markéta přijdeme ke vchodu do obory Hvězda. Bývalo to místo zábavy a lovu šlechty, dnes slouží jako park.

obora Hvězda

Středobodem parku je letohrádek Hvězda, který je postaven na půdorysu šesticípé hvězdy – hexagramu. V průběhu let se letohrádek stal dějištěm mnoha významných historických událostí, např. korunovace Maxmiliána II., konaly se zde také státní návštěvy a oslavy.

letohrádek Hvězda

Park nebo spíše lesopark je oblíbeným místem pro běžce, pro procházky i děti. 

obora Hvězda Praha

Přibližně kilometr zbývá na vrchol nevýrazného kopce Bílá hora, kde se v roce 1620 odehrála bitva, která se na dlouhou dobu stala určující pro české dějiny. Je odtud hezký výhled až k ranveji ruzyňského letiště. Po 5 kilometrech procházka končí u kláštera benediktinek vedle tramvajové smyčky Bílá hora. Výlet můžete zakončit třeba ve vynikající restauraci v Břevnovském klášteře.

bazilika sv. Markéty Břevnovský klášter
Pro koho

Procházka má délku 5,1 kilometru s malým převýšením a ujdete ji přibližně za 2-3 hodiny i s prohlídkou zajímavých míst na trase. Zaujme především milovníky historie a architektury. Uprostřed pražských sídlišť a rušných silnic je to oáza klidu a zeleně.

Další inspirací v Praze může být výšlap na Petřín a přes Strahov na Hrad nebo skvělá procházka ze Stromovky do Botanické zahrady.