Horní náměstí Olomouc
Města,  Morava

Olomouc: metropole Hané

Kdo má rád rád historii, architekturu a příběhy už určitě v Olomouci byl, nebo se tam chystá. V metropoli Hané na každém kroku narazíte na památky a kulturu. Navštívit můžete téměř tisíc let starý přemyslovský hrad, stavby vrcholného baroka s celosvětovým významem, unikátní pevnosti i secesní vilu Primavesi. Na procházce centrem města je toho k vidění ještě mnohem víc.

Tam a zpět

Uprostřed úrodné oblasti Hané na řece Moravě leží Olomouc, která je dopravně dobře dostupná ze všech směrů jak po silnici, tak po železnici. Městem prochází hlavní trať Ostrava – Přerov – Praha i další tratě od Prostějova, Šumperku a Krnova s častým a rychlým spojením. Také městská hromadná doprava je výborně organizovaná a dopraví vás i do zajímavého okolí města na Svatý kopeček, do ZOO.

Mrazivá procházka centrem Olomouce

Putování Olomoucí můžeme začít třeba u Terezské brány, která byla postavena jako součást městského opevnění, ale v současné době už stojí osamoceně.

Terezská brána Olomouc

Přejdeme třídu Svobody a kolem Vodních kasáren se Pavelčákovou ulicí dostaneme rovnou na Horní náměstí v samém srdci města. Tady o zajímavé stavby není nouze. Na náměstí je hned několik kašen a uprostřed budova radnice s orlojem.

Horní náměstí Olomouc
olomoucká radnice

Sloup Nejsvětější Trojice je výjimečný svou výškou, mohutností i výzdobou, je zapsán na seznamu UNESCO a patří tak k nejvýznamnějším světovým památkám.

sloup Nejsvětější Trojice

Pokračujeme Ostružnickou ulicí na Denisovu třídu, kde naproti sobě stojí Muzeum umění a kostel Panny Marie Sněžné. Zvedněte hlavu nahoru k nebi, protože jen tak uvidíte, a možná se i trochu leknete, sochy muže držícího se římsy. Na druhé straně ulice se skoro až do nebes tyčí věže kostela. 

socha na Divadle hudby Olomouc
kostel Panny Marie Sněžné

Pokračujeme dále na Václavské náměstí, k Olomouckému hradu a ke katedrále sv. Václava. Právě tady byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec Václav III.

katedrála svatého Václava
katedrála svatého Václava

Vejděte dovnitř, abyste si vychutnali výšku gotické katedrály.

katedrála svatého Václava interiér

Historie tohoto místa je stará tisíc a možná i více let, což atmosféru ještě umocňuje.

Václavské náměstí Olomouc
Václavské náměstí Olomouc

Po Wurmově ulici se dostaneme k Arcibiskupskému paláci a do univerzitního areálu. V Olomouci nejde jen o velké stavby a architekturu, ale také o drobné umělecké detaily, které vás obklopují doslova na každém kroku.

mříž na okně Arcibiskupského paláce

Přes náměstí Republiky pokračujeme na Univerzitní ulici. Jsou tu téměř schované dvě nádherné stavby. Kaple vznikla přebudováním městské věznice, kde byl v roce 1620 umučen Jan Sarkander a dnes nese jeho jméno.

kaple sv. Jana Sarkandra

Druhou stavbou je vila Primavesi postavená v secesním slohu. Po dokončení  roce 1906 asi budila velkou pozornost.

Vila Primavesi

Nedaleko stojí kostel sv. Michala. Pohledem na strop můžeme porovnat baroko s gotikou v katedrále sv. Václava.

kostel sv. Michala

Další kroky vedou přes Žerotínovo náměstí z kopce na Dolní náměstí. Odtud je to kousek k Terezské bráně, kde putování centrem Olomouce začalo.

Dolní náměstí Olomouc
Pro koho

Olomouc leží téměř v rovině, takže procházka je nenáročná, měří 3,4 kilometru. Pravděpodobně ujdete o dost více při prohlídce památek, kostelů a náměstí, takže je dobré si vyčlenit alespoň 3 hodiny.

Arcibiskupové měli sice sídlo v Olomouci, ale spoustu času trávili ve svém letním sídle v Kroměříži, která leží nedaleko. Že by další tip na výlet?