Letecký pohled na Janův hrad u Lednice
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Zimní procházka okolo Lednice

Rodu Lichtenštejnů patřilo lednické panství téměř 700 let. Za tu dobu se jim podařilo přetvořit krajinu v okolí v nádherný skvost a doplnili ji stavbami s jedinečnou architekturou. Poznávání této člověkem komponované krajiny má kouzlo za všech ročních obdobích, v zimě si jej navíc užijete bez mnoha dalších návštěvníků.

Tam a zpět

Lednice nebo také Lednice na Moravě leží pár kilometrů od Břeclavi na jižní Moravě nedaleko hranic s Rakouskem. Pár kilometrů od městečka vede dálnice D2 mezi Brnem a Břeclaví. Pro zaparkování auta existuje spousta možností na placených stáních. Do Lednice vede také železnice z Břeclavi, ale provoz je omezen jen na historické vlaky v letním období.

Zimní procházka okolím Lednice

Výlet můžeme začít třeba na Zámeckém náměstí a pokračovat po žluté turistické značce na Janův hrad (Janohrad). Po 1,3 kilometrech opustíme zástavbu a z dálky se přibližujeme k Loveckému zámečku, kde byly zahajovány i ukončovány lovy na panskou zvěř. O pár set metrů dál stojí za mostem přes Starou Dyji Janův hrad.

Stará Dyje a Janův Hrad

Na první pohled vypadá jako hezky opravená zřícenina, přesně takovou iluzi vytvořili architekti. Ve skutečnosti jde o stavbu starou jen 200 let, kde se pořádaly lovy a následné hostiny.

Janův hrad u Lednice
Janův hrad se starým stromem
Janův hrad u Lednice

Z přístaviště u řeky se v létě můžete dostat k Minaretu nebo lednickému zámku.

Stará Dyje a Janův Hrad

Takhle vypadá romantická zřícenina z ptačí perspektivy.

Letecký pohled na Janův hrad u Lednice

Od Janohradu pokračujeme po zelené turistické značce směrem k zámku. Krajině okolí Lednice kralují staleté stromy, louky střídané lesíky a vodní hladinou ramen Dyje.

starý strom
mohutný strom v lednickém parku

Zatímco v první části procházky obvykle potkáte jen pár lidí, v zámeckém parku, kam se dostaneme okolo Maurské vodárny, je to obvykle naopak. 

přístaviště u Maurské vodárny

Tady dominuje Zámecký rybník s mnoha ostrovy, zálivy a rameny, přes jehož vodní hladinu jsou nádherné pohledy jak na Minaret tak novogotický zámek. V zimě byl rybník zamrzlý se spoustou bruslařů, kteří se tak mohli během chvilky dostat i ke vzdálenému Minaretu.

Zámecký rybník Lednice

Cestou procházíme po mnoha mostech, které spojují jednotlivé ostrovy, i kolem akvaduktu postaveného ze zbytků skutečných antických staveb dovezených z Itálie. Na konci parku leží Minaret, v podstatě vyhlídková věž postavená v maurském orientálním stylu. Po vystoupání 302 schodů se z ochozu naskytnou skvělé výhledy na lednicko-valtický areál.

dvěře do Minaretu v Lednici
Minaret Lednice
Minaret Lednice

V nohách už máme 7 kilometrů a pokračujeme po východním břehu rybníka směrem k zámku. Jen povídání o něm a přilehlých stavbách, třeba skleníku, by vydalo na knihu. U krásně opravené jízdárny si říkám, že někteří koně si ještě před pár desítkami let žili lépe než většina lidí. Zimní procházku zakončíme na Zámeckém náměstí.

Další den můžete pokračovat výletem z Lednice do Valtic neméně působivou krajinou. 

Pro koho

Výlet má délku 9,6 kilometru, trasa vede krajinou s téměř nulovým převýšením. Je vhodný pro všechny věkové skupiny, my jsme ho šli s kočárkem. Možnosti občerstvení jsou kromě Lednice také u Janova hradu a v zámeckém parku.