Telč z mostu přes Ulický rybník
Města,  Morava

Renesanční Telč

Telč je symbolem renesance v Česku. Kombinace staré tvrze chráněné soustavou rybníků a hradeb, spolu s výjimečným náměstím Zachariáše z Hradce se zachovalými středověkými domy s podloubím a k tomu ještě renesanční zámek je unikátem i ve světovém měřítku. I proto je Telč zapsána na seznamu UNESCO.

Tam a zpět

Telč leží necelých 30 kilometrů jižně od Jihlavy. Do města se poměrně dobře dostanete vlakem třeba z Jihlavy, Dačic nebo z Havlíčkova Brodu. Vlaky jezdí každou hodinu a nádraží leží nedaleko centra. Ze vzdálenějších míst pravděpodobně zvolíte auto, možností parkování je celá řada.

Procházka renesanční Telčí

Výlet můžeme začít třeba na mostě přes Ulický rybník, který obepíná historické centrum z jižní a západní strany. Výhledy na město zrcadlící se na vodní hladině mají své kouzlo.

Telč z mostu přes Ulický rybník

Rázem se ocitneme přímo v historickém centru s malými domky a úzkými uličkami. Podíváte se vlevo do Seminářské ulice …

Seminářská ulice

… pak vpravo do Hradební uličky …

Telč Hradební ulice

… a Telč si vás získá. Výjimečná architektura a um středověkých stavitelů nás bude provázet celým výletem. Po pár desítkách metrů se ocitneme na náměstí Zachariáše z Hradce, které je ze všech stran lemováno renesančními domy s podloubím. Náměstí je krásné, snad jen škoda aut na místech, která by se dala využít smysluplněji než pro parkování.

náměstí Zachariáše z Hradce

Další kroky směřují k zámku a kolem kostela svatého Jakuba Staršího do parku. Doporučuji si všímat detailů kolem sebe, které dodají procházce další rozměr.

fasáda domu se stínem lampy
historické domy Telč

6hektarový park nabízí spoustu prostoru pro toulání se, odpočinek nebo třeba piknik.

Zámecký park Telč

Ulický rybník v podstatě tvoří součást parku. Přes jeho hladinu se naskýtají krásné pohledy na město.

Telč Ulický rybník
Telč Ulický rybník

Z parku se můžeme vrátit zpět na hlavní náměstí a ještě nasát atmosféru místa.

náměstí Zachariáše z Hradce

Telč toho nabízí ještě mnohem více. Doporučuji prohlídku renesančního zámku, středověkých chodeb nacházejících se ve dvou úrovních pod náměstím i pod zámkem a prohlídku hradeb.

Pro koho

Výlet do Telče zaujme zájemce o historii, architekturu a všechny, kteří rádi poznávají města. Procházka měří 2,4 kilometru po rovině, nicméně variant existuje celá řada, takže si výlet můžete prodloužit nebo zkrátit.