Nová huť z haldy Ema
Města,  Morava

Ostrava z nadhledu: Nová radnice, halda Ema i hrad

Druhý nejvyšší vrchol ve městě je stará halda Ema. Historie Slezskostravského hradu sice sahá až do 13. století, ale téměř celý byl znovu postaven začátkem 21. století, navíc dnes stojí o 16 metrů níže kvůli důlním propadům. Ostrava je kraj rázovitý. Možná její krásu nelze objevit na první pohled, o to půvabnější ale ve skutečnosti je.

Tam a zpět

Město Ostrava je třetím největším sídlem Česka a leží z části na Moravě a z části ve Slezsku, dělící linií je řeka Ostravice. Město je dobře dostupné všemi druhy dopravy. Do výchozího bodu procházky na Prokešovo náměstí i z koncového bodu na Masarykově náměstí se pohodlně dostanete hromadnou dopravou.

Procházka podél Ostravice a Slezskou Ostravou

Nová radnice se může pyšnit mnoha „nej“. Nejvyšší radniční věž v Česku s výškou 85,6 metru, nejvyšší rychlovýtah své doby v zemi, největší radniční komplex. Pro výletníky je nejdůležitější kruhový výhled z vyhlídkové plošiny nejen na samotné město, Komenského sady ale i daleko do krajiny a na Beskydy.

pohled na Ostravu z haldy Ema
Prokešovo náměstí z Nové radnice
Komenského sady z Nové radnice
mosty přes Ostravici v Ostravě

Krásný pohled na monumentální stavbu Nové radnice je ze všech směrů: z Prokešova náměstí, od hladiny Ostravice nebo z druhého břehu.

Nová radnice v Ostravě
řeka Ostravice a Nová radnice
řeka Ostravice a Nová radnice

Procházka dále pokračuje po břehu Ostravice. Na druhý břeh můžete přejít po kterémkoliv z mostů nebo po lávce pro pěší. Nejzajímavějším je most Miloše Sýkory, na protějším břehu stojí Slezskoostravská radnice. Orientace na trase výletu je snadná, od Sýkorova mostu se držme žluté turistické značky. Cestou míjíme těžní věž dolu Petr Bezruč.

těžní věž dolu Petr Bezruč
těžní věž dolu Petr Bezruč

Slezskou Ostravou cesta stále stoupá až na vrchol haldy Ema, překonáme 120 výškových metrů. Mohl bych teď vysvětlit, co je to halda, výsypka, odval, ale to bych pak pokračoval hlušinou, černým uhlím, koksem … Pro výletníky je určitě zajímavější, že z haldy stoupá kouř, zvláště na jižní straně není nikdy sníh a roste tu celý rok tráva a stepní druhy rostlin. Halda Ema je další skvělé vyhlídkové místo.

halda Ema
pohled na Ostravu z haldy Ema

Daleké rozhledy jsou nejen na město Ostravu, do Polska ale také k Beskydům. Nová huť vypadá jako továrna v parku, v pozadí s Lysou horou, Smrkem, Radhoštěm a dalšími beskydskými vrcholy..

Nová huť z haldy Ema
Nová huť z haldy Ema
Nová huť z haldy Ema

Po žluté značce pokračuje procházka dolů po severní straně haldy. Zalesněným Trojickým údolím projdeme kolem koňských stájí. Po 6 kilometrech dojdeme k řece Lučině a Slezskoostravskému hradu. Ještě před 20 lety byl v žalostném stavu, na zbourání, ohrožen důsledky těžby uhlí klesl o 16 metrů. Dnes se zde koná řada kulturních a společenských akcí.

Slezskoostravský hrad a řeka Lučina

Po Hradní lávce překonáme Ostravici právě v místech, kde se stéká s Lučinou. Ocitneme se v samém centru Ostravy a přes park na výstavišti dojdeme až na Masarykovo náměstí, kde výlet končí.

Masaryovo náměstí v Ostravě
Pro koho

Procházka městem i přírodou je dlouhá 7,6 kilometru. Na 2,5 km vzdálenosti od řeky Ostravice překonáte převýšení 120 metrů, prudší je zejména závěrečná část výšlapu na haldu Ema, jde ale jen o krátký úsek. Možností občerstvení je na trase několik. V okolí se nachází řada dalších zajímavých míst, např. Komenského sady a ZOO, které jsou lákadlem také pro děti. Z procházky lze tak snadno udělat celodenní výlet.