výhled z Velkého Javorníku v Beskydech
Beskydy,  Hory

Beskydy: Velký Javorník

Velký Javorník patří k atraktivním navštěvovaným vrcholům. V Beskydech najdeme jen pár kopců, na nichž je rozhledna, chata a daleký kruhový výhled. Na Javorník se vydáme na 11 kilometrové trase z Veřovic do Frenštátu pod Radhoštěm.

Tam a zpět

Na Velký Javorník v Beskydech můžete vyrazit z Veřovic i z Frenštátu, z vrcholu se vrátit do výchozího bodu nebo pokračovat po trase. Obě sídla leží na železniční trati spojující Ostravu, Frýdek-Místek a Valašské Meziříčí, do Veřovic se snadno dostanete vlakem také ze Studénky, Příbora a Štramberku. Pokud zvolíte pro přepravu auto na obou místech lze dobře zaparkovat, ve Frenštátu přímo u skokanských můstků.

Z Veřovic do Frenštátu přes Velký Javorník

Výlet začíná na veřovickém nádraží případně na nedalekém parkovišti u fotbalového hřiště. Prvních 2,5 km vede po žluté turistické značce do Padolí. Cesta postupně stoupá údolím podél říčky Jičínky, která na jižním svahu Velkého Javorníku pramení.

potok Jičínka pod Velkým Javorníkem

Na rozcestí Padolí vyměníme žlutou za modrou značku, pokračujeme lesem prudším svahem. Na příštích 2,2 kilometrech nastoupáme téměř 400 výškových metrů do výšky 918 metrů. Na vrcholu Velkého Javorníku je rozhledna a chata s občerstvením, svah pod ní využívají paraglidisté. Rozhledna dokončená v roce 2013 je 26 metrů vysoká a nabízí kruhový výhled do okolní krajiny na vrcholky Beskyd, Moravskou bránu, Ostravsko a za dobrého počasí i na Jeseníky.

rozhledna Velký Javorník
výhled z Velkého Javorníku v Beskydech
výhled z Velkého Javorníku v Beskydech

Turistická chata má dlouhou historii, postavena byla v roce 1935 Pohorskou jednotou Radhošť a dodnes nabízí turistům místo pro odpočinek i úkryt při nepřízni počasí.

chata na Velkém Javorníku

Z vrcholu pokračuje výlet po zelené značce směr Frenštát. Prvních 1,5 kilometru cesta prudčeji klesá, sejdeme přibližně o 330 výškových metrů, dál je cesta lesem mírnější. Pod dalších 2 kilometrech dojdeme ke kopci Horečky, kolem něhož se rozprostírá odpočinkový areál, který se neustále proměňuje. Najdete zde stezku v korunách stromů, trail pro horská kola a také skokanské můstky, kde trénoval a závodil skokan Jiří Raška.

skokanský můstek Frenštát pod Radhoštěm

V samotném Frenštátě nevynechejte památkovou rezervaci okolo náměstí Míru. Pro dopravu zpět do Veřovic nebo domů, můžete využít zastávku i nádraží.

Pro koho

Výlet je dlouhý 11,2 kilometru, nastoupáte 451 metrů z Veřovic, nebo 521 metrů pokud vyjdete z Frenštátu. Kromě krátkých stoupání a klesání pod vrcholem Velkého Javorníku není výlet fyzicky náročný a určitě jej zvládne většina výletníků.

V Beskydech si můžete vyšlápnout také na Lysou horu, Smrk, Pustevny, nebo třeba Kozubovou. Inspiraci najdete na: https://www.jedemenavylet.cz/tag/beskydy/