Hradec nad Moravicí Bílý zámek
Města,  Morava,  Příroda,  Severní Morava

Hradec nad Moravicí

Městečko Hradec nad Moravicí leží ve Slezsku jižně od Opavy. Jeho dominantou je již několik staletí zámek, tedy vlastně dva zámky: Červený a Bílý obklopené rozsáhlým anglickým parkem. Ostroh nad řekou Moravicí je osídleným místem přes tisíc let. Bohatou historii ilustrují bitvy – stával tu hrad neúspěšně obléhaný Poláky i návštěvy známých osobností – skladatelé Ludwig van Beethoven a Ferenc Liszt, kancléř Otto von Bismarck.

Tam a zpět

Na výlet do Hradce nad Moravicí se můžete vydat vlakem, vede se železnice z Opavy. Město je tak dobře dostupné i z Ostravy a Krnova. Zvolíte-li auto, je možné parkovat pod Červeným zámkem i na dalších místech v okolí.

Procházka Hradcem nad Moravicí

Ať už vyrazíte z železniční stanice nebo z parkoviště, doporučuji nevynechat alespoň krátkou procházku sympatickým městečkem. Hlavním bodem výletu je ale z daleka viditelný zámek postavený nad kopci nad řekou Moravicí. Tzv. Červený zámek z režného zdiva pravděpodobně spatříte jako první, je to vlastně hospodářské zázemí postavené až na konci 19. století.

Červený zámek
Červený zámek

Kolem hodinové věže pokračuje procházka k Bílému zámku, který vznikl přestavbou z hradu.

Hradec nad Moravicí hodinová věž
hodinová věž Červený zámek

Nejmladší stavbou je Bílá věž, za níž se otevírá pohled do zámecké zahrady.

Bílá věž Hradec nad Moravicí
Hradec nad Moravicí Bílá věž

Anglický park patří k největším na Moravě a ve Slezsku, nachází se v něm spousta vzácných dřevin. Parkem vede několik značených i neznačených cest, takže se zde můžete toulat třeba celý den po Doubravské cestě, Bezručově stezce, Automobilce, Bukovém chodníku nebo v údolí po Moravické cestě.

zámecký park Hradec nad Moravicí

Krásný výhled na zámek, Hradec i Moravici je z Bezručovy vyhlídky, má sice výšku jen 9 metrů a rozhled omezený okolními stromy, přesto stojí její návštěva za výšlap do kopce.

Bezručova vyhlídka Hradec nad Moravicí
Pro koho

Procházku Hradcem nad Moravicí, zámkem a parkem můžu doporučit vlastně úplně všem. Na 6 kilometrech vás čeká jen pozvolné stoupání na Bezručovu vyhlídku, které lze absolvovat i s kočárkem a malými dětmi, trasu v parku si můžete zvolit z řady možností dle svých preferencí. Výlet může zaujmout jak milovníky historie tak i přírody.