Dřevěné chaty na Pustevnách
Beskydy,  Hory

Z Kunčic do Frenštátu přes Pustevny

Z Kunčic pod Ondřejníkem do Frenštátu pod Radhoštěm je to po silnici zhruba 7 km. Proč si to ale dělat jednoduché? Vydejte se na hlavní beskydský hřeben za dalekými výhledy, fotogenickými vodopády, čistým vzduchem a krásnou přírodou. Na výletu přes Pustevny překonáte přes 17 km a každý z nich stojí za to.

Tam a zpět

Kunčice pod Ondřejníkem jsou jednou z nejmalebnějších beskydských obcí, téměř ze všech stan obklopené horami. Obvykle každou hodinu se sem pohodlně dostanete vlakem z Ostravy, Frýdku – Místku, Frenštátu i Valašského Meziříčí. Kunčice leží 30 km jižně vzdušnou čarou od Ostravy, doprava autem je také možná, ale z Frenštátu bude nutné se veřejnou dopravou vrátit do výchozího bodu.

Z Kunčic do Frenštátu přes Pustevny

Mezi těmito dvěma místy se můžete přemístit buď pohodovou procházkou pod beskydskými horami přes Pekliska (necelých 8 km, stoupání 160 metrů, zelená, žlutá a červená turistická značka, vhodné i pro kočárek), nebo pod hlavním hřebeni přes Čertův Mlýn (17,3 km, 800 metrů převýšení, žlutá a červená značka) a nebo zvolit tento výlet.

Z malebného nádraží v Kunčicích pod Ondřejníkem se můžete vydat po zelené turistické značce rovnou směr Pekliska a Pustevny. Doporučuji ale krátkou odbočku  (asi 600 metrů) po modré značce k dřevěnému kostelu sv. Prokopa a sv. Barbory, který sem byl dovezen z Podkarpatské Rusi. Zelená značka pozvolně stoupá chatovou osadou na Maralův kopec a k rozcestí na Pekliskách, odkud jsou hezké výhledy na hlavní beskydský hřeben (Velká Stolová a Nořičí hora).

Kunčice pod Onřejníkem pohled na Velkou Stolovou
04 Bystrý potok
05 Bystrý potok

Za Peklisky začíná cesta prudčeji stoupat lesem. Pokud není zrovna velké sucho, můžete si kromě čistého vzduchu vychutnávat po většinu cesty šumění Bystrého potoka, který v některých částech tvoří malé vodopády.

Bystrý potok v Beskydech
Bystrý potok v Beskydech

V místech, kde zelená značka naposledy kříží Bystrý potok ve výšce 875 metrů, jen 200 metrů od pramene, vytváří voda krásnou scenérii malých kaskádovitých vodopádů.

Bystrý potok v Beskydech
Bystrý potok v Beskydech
Bystrý potok v Beskydech

Po 8,5 kilometrech dorazíte na hřeben do sedla pod Tanečnicí, další 1,5 km vede cesta po rovině. Pokud máte zájem navštívit rozhlednu a visutou stezku Valaška, je třeba ze sedla pokračovat po červené přes vrchol Tanečnice. Pustevny jsou jedním z nejnavštěvovanějších cílů Beskyd, dá se sem dojet autem nebo se vyvézt lanovkou.

lanovka na Pustevny

Určitě se podívejte na dřevěné Jurkovičovy stavby Libušín a Maměnka.

Maměnka a Libušín na Pustevnách

Z Pusteven cesta prudce klesá k chatě Ráztoka, na dvou kilometrech sestoupíte 400 metrů. Je možné si cestu urychlit lanovkou nebo sjezdem na koloběžkách po silnici. Posledních 4,5 kilometru vede trasa přes vesnici Trojanovice s několika možnostmi se občerstvit a odpočinout si. I tady existuje „zkratka“ a sice autobus, který vás zaveze k nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm.

03 Bystrý potok
Pro koho
Celý výlet má 17,3 km, nastoupáte 543 metrů, zvládnout se dá za 4-7 hodin podle tempa a počtu přestávek. Doporučuji sportovní oblečení a pevnou obuv. Ten, kdo si netroufá na celou trasu, si může posledních 4,5 kilometru zkrátit autobusem. Výlet zvládne většina turistů, kteří alespoň občas vyrazí na výlet do hor.
Pokud chcete vyrazit v Beskydech raději na jinou túru zkuste třeba Lysou horu https://www.jedemenavylet.cz/lysa-hora-z-ostravice/, Kozubovou https://www.jedemenavylet.cz/beskydskou-prirodou-na-kozubovou/ nebo Smrk https://www.jedemenavylet.cz/z-ostravice-na-smrk/.