Štramberk
Beskydy,  Hory,  Města,  Morava,  Příroda,  Severní Morava

Malebný Štramberk z ptačí perspektivy

Malebné městečko Štramberk leží na Lašsku v podhůří Beskyd. S jedemenavylet.cz už jsme tu jednou byli: Štramberk s vůní perníku. Dnes si toto úžasné místo s věží Trúbou, panoramatem Beskyd, historickými domy a krásnou okolní přírodou prohlédneme z ptačí perspektivy.

Tam a zpět

Štramberk naleznete na severní Moravě mezi Novým Jičínem a Frýdkem Místkem. Vlakem se sem dostanete pohodlně z Ostravy, Studénky i Frýdku – Místku. Parkování autem v historickém centru je komplikované, doporučuji využít jedno ze záchytných parkovišť.

Štramberk z ptačí perspektivy

Je to úžasné místo pro milovníky perníku – Štramberských uší, historie, hezké přírody i dalekých výhledů. Z jedné strany Štramberk svírá vrch Kotouč, kde se těží velmi kvalitní vápenec. Na fotce níže je to kopec vpravo. Z druhé strany Bílá hora s rozhlednou ve tvaru šroubovice DNA a naproti vrch Červený kámen (na obzoru vlevo), což je celé korunováno hlavním hřebenem Beskyd s Radhoštěm, Pustevnami  Velkým Javorníkem.

 

Výhled na Beskydy ze Štramberku

Náměstí je plné historických domů, uprostřed s kašnou a se spoustou zeleně.

Štramberk
náměstí ve Štramberku

Dominantou je kostel sv. Jana Nepomuckého, který tu stojí přes 300 let a samozřejmě také věž středověkého hradu Trúba, která dnes slouží jako rozhledna s výhledy od Moravské brány po Beskydy.

Štramberská Trúba

Podhorské městečko je již několik desetiletí památkovou rezervací. Největším klenotem jsou roubené chalupy postavené ve svazích u klikatých uliček. Na Náměstí zaujmou barevné barokní měšťanské domy. 

pohled na Štramberk

Štramberský hrad se sice do dnešních dní nedochoval, nicméně o jeho velkém významu svědčí, že majiteli byli Jan Lucemburský, Karel IV., Jošt Lucemburský, páni z Kravař a další. Naštěstí nám zbyla alespoň věž Trúba.

Štramberk v podhůří Beskyd

Dobrým tipem na procházku je výšlap na nedaleký kopec Bílá hora (557 m), na jehož vrcholu je rozhledna inspirovaná tvarem šroubovice DNA. Město Kopřivnice je odtud jako na dlani.

Bílá hora a Štramberská Trúba

Do Štramberku se vždycky rád vracím, protože je tu toho k vidění spousta. Jeskyně Šipka, vrch Kotouč, botanická zahrada, voňavé Štramberské uši a pohodová atmosféra.

Štramberk v podhůří Beskyd
Pro koho

Ve Štramberku můžete klidně strávit celý den i dva. Na objevování je toho spoustu. Můžete zajít třeba do muzea malíře Zdeňka Buriana, do některé z galerií, toulat se křivolakými uličkami, pozorovat vzácné motýly na vrchu Kotouči, obdivovat sochy v Národním sadu, nebo květiny v arboretu. To a ještě mnohem více je Štramberk.