výhled ze Smrku v Beskydech
Beskydy,  Hory

Z Ostravice na Smrk

Vrcholů, kopců i kopečků s názvem Smrk je v Česku spousta, ten nejvyšší leží v Beskydech a dosahuje výšky 1276 metrů. Z vrcholu je krásný výhled na Beskydy i podhůří. Právě proto, že zde nestojí žádná rozhledna, ani chata a výšlap z Ostravice s převýšením 848 metrů dá pořádně zabrat, je výlet oblíbený mezi turisty.

Tam a zpět

Výlet začíná na Ostravici, kam se pohodlně dostanete vlakem od Frýdlantu, Frýdku a Ostravy i od Frenštátu a Valašského Meziříčí. Vlaky jezdí oběma směry každou hodinu po většinu dne. Ostravice leží jižně od Ostravy, Frýdku – Místku a Frýdlantu n. O. Doprava autem z těchto směrů je rychlá, dobře se sem dostanete také z jiných částí severní Moravy i ze Slovenska. U nádraží i na jiných místech na Ostravici je možné využít parkoviště.

Okružní výlet z Ostravice na Smrk a k přehradě Šance

Od nádraží v Ostravici vyrazíte po červené značce směr Smrk. Cesta vede neustále do kopce, čeká vás převýšení 848 metrů na 7,3 kilometrech, což dělá z tohoto výletu docela náročný výšlap. Žádná odměna v podobě turistické chaty, rozhledny nebo jiného lákadla vás na vrcholu nečeká. To je ale bohatě vyváženo krásnými výhledy na všechny světové strany a čistým vzduchem. Brzy se začnou otevírat rozhledy na ostatní beskydské kopce východním směrem.

Lysá hora ze Smrku
Lysá hora ze Smrku

Přes rozcestí Nad Holubčankou sedlo u Malého Smrku se dostaneme do přírodní rezervace v okolí vrcholu. Cesta už není tak prudká a otevírají se také výhledy na opačnou stranu. Kousek před cílem míjíte památníky Jana Palacha a Johna Lennona a pak si můžete vychutnat výhledy na Beskydy a podhůří.

výhled ze Smrku v Beskydech
výhled ze Smrku v Beskydech
výhled ze Smrku v Beskydech

Jako na dlani jsou beskydské obce včetně Kunčic a Čeladné s golfovým hřištěm.

Čeladná ze Smrku

Za dobré viditelnosti dohlédnete přes Frýdlant, Frýdek – Místek až k Ostravě.

Frýdland Frýdek a Ostrava ze Smrku

Ze Smrku výlet dál pokračuje směrem k přehradě Šance. Nejprve kilometr zpět po červené značce a ze sedla pak po žluté dalších 5 km až k přehradě, která je zásobárnou pitné vody. Celé klesání o téměř 800 metrů absolvujete lesem s čistým vzduchem po většinu roku provoněným houbami, jehličím a lesním ovocem.

přehrada Šance
přehrada Šance

Poslední 3 kilometry zpět na Ostravici vedou po cestě z mírného kopce. Závěr výletu si můžete zpestřit v místním pivovárku.

Pro koho

Celý výlet má délku 16,9 kilometru s převýšením 848 metrů. Doporučuji dostatek jídla a pití i dobré sportovní oblečení. Možností ukrýt se před nepřízní počasí na trase moc není. Výlet je vhodný pro turisty s alespoň minimální kondicí. Zvládnete jej přibližně za 5 až 8 hodin podle kondice a délky přestávek. V zimě se časy o něco prodlužují.