Teplické skalní město
Příroda,  Severní Čechy

Teplické skalní město

Adršpašsko-teplické skály patří široko daleko k největším skalním městům. Až do 18. století pokrýval celou oblast hustý prales, teprve mohutný požár odhalil krásu této výjimečné krajiny, kterou není možné prozkoumat během jediného dne. Tento výlet vás zavede do nejkrásnějších částí teplických skal.

Tam a zpět

Teplice nad Metují leží na severovýchodě Čech v Broumovském výběžku plném turistických cílů. Nejlepším výchozím bodem výletu je vlaková zastávka Teplice n. M. skály, která leží blízko vstupu do skalního města. Vlakem se sem dostanete z Náchoda i Hradce Králové. Cesta z Trutnova je o něco pomalejší, můžete na výlet vyrazit ze zastávky Janovice.

Teplické skalní město

Okružní výlet o délce 8,9 km začíná i končí v Teplicích nad Metují na zastávce „skály“ jen 300 metrů od vstupu, který je placený. Můžete využít i placené parkoviště, pokud jste přijeli autem. Po modré turistické značce vyrazíme směrem k hradu Střmen. Výstup dá docela zabrat, na vyhlídkovou plošinu vede 300 schodů, ale výhled za to rozhodně stojí.

skalní hrad Střmen
výhled ze skalního hradu Střmen

Z doby po velkém požáru v 18. století pochází většina pojmenování místních skal. Modrá značka mírně stoupá kolem Skalní brány, Vlaštovčího hnízda, Koňské hlavy, Skalní nevěsty a mnoha dalších. K nejkrásnějším úsekům patří Chrámové náměstí, skalní věž Tsunami a Martinské stěny.

Teplické skalní město
Teplické skalní město
Teplické skalní město

Cesta stále mírně stoupá vzhůru, ale kromě častého střídání stoupání a klesání, občas i po schodech, není trasa náročná. Když už se zdá, že výhledy nemohou být krásnější, objevují se stále nové scenerie, které se navíc každých pár metrů mění. Většinu výletníků asi bude za krkem z otáčení se na všechny strany. Psohlavec se psem, Trosky, Kanec, Pes a tak dále až k rozcestí Krápníky.

Teplické skalní město
Teplické skalní město
pískovcové skály

Od rozcestí Krápníky pokračujeme po zelené značce směrem k bývalé osadě Záboř, kde zelenou značku vyměníme zpátky za modrou. Jsme přibližně v polovině výletu. Krajina je lesnatější a terén se trochu více otevírá.

ruka na mechu

Doporučuji nevynechat krátkou odbočku na vyhlídku U Roklin. Cestou jsme vystoupali do výšky 719 metrů, výhled přes údolí na skály je úchvatný.

Teplické skalní město

Do cíle zbývají poslední 3 kilometry. Na rozcestí Pod sedmi schody naposledy změníme barvu značky – na žlutou. 

Teplické skalní město

Údolím skalního potoka se vrátíme zpět ke vstupu.

pískovcové skály
Pro koho

Výlet má délku 8,9 kilometru, více než převýšení 487 metrů dá zabrat časté střídání nahoru – dolů. Trasu určitě zvládne většina výletníků, není třeba žádné zvláštní vybavení. Vyčleňte si na procházku minimálně půl dne, ti z vás , kteří se často kochají mohou na trase strávit i celý den.