vyhlídka v Českém ráji
Příroda,  Střední Čechy

Českým rájem z Turnova do Sedmihorek

Český ráj je chráněné území mezi Jičínem a Turnovem. Za svůj netradiční název vděčí kombinaci krásné přírody, skalních pískovcových útvarů, hradů, zámků, léčivých pramenů a dalších přírodních krás. 

Výlet z Turnova do Sedmihorek má spíše charakter půldenní procházky. S délkou přibližně 11 kilometrů a převýšením přibližně 300 metrů zvládnou trasu i sváteční turisté. Přesto nabízí výlet řadu historických památek, přírodních zajímavostí a krásných výhledů do rajské krajiny.

Tam a zpět
Výchozí bod výletu, město Turnov, leží v severovýchodních Čechách. Dostanete se do něj pohodlně autem po dálnici z Prahy, obdobně z Liberce, Hradce Králové a dalších směrů. Vlakové spojení z Prahy, Mladé Boleslavi a Liberce je na slušné úrovni, z ostatních směrů je obvykle pomalejší. Výlet můžete zahájit na hlavním nádraží Turnov, kde je i možnost parkování, nebo u zastávky Turnov město, pak je výlet o 2 kilometry kratší.

 

vyhlídka v Českém ráji
Zlatou stezkou Českého ráje

Orientace na trase výletu je poměrně snadná, z Turnova až k zámku Hrubá Skála jdeme po červené značce, která nese název Zlatá stezka Českého ráje. Od zámku pokračujeme po modré, která nás dovede až na zastávku Karlovice – Sedmihorky, odkud se můžete vrátit do Turnova vlakem.

Nejdříve projdeme 2 kilometry městem, přejdeme most přes Jizeru k zastávce Turnov město, poté začne stezka stoupat nejprve zahrádkářskou kolonií. Na 1,5 kilometru nastoupáme přibližně 150 výškových metrů, je to ale jediné větší stoupání na trase. Odměnou je výhled z Hlavatice na Turnov, Pojizeří až k Liberci a na Ještěd.

skalní vyhlídka Hlavatice
pohled na Turnov z vyhlídky Hlavatice

Po červené značce pokračujeme lesem po rovině k hradu Valdštejn s více než 700letou historií plnou zvratů. Za návštěvu stojí také kaple svatého Jana Nepomuckého.

hrad Valdštejn

Pokud máte rádi výhledy, následující 3 kilometry jsou ty nejkrásnější. Nevynechejte krátké odbočky na vyhlídky U Lvíčka a Na Kapelu. Skalní město je tu jako na dlani s rozhledy na pískovcové bloky i do širokého údolí.

vyhlídka v Českém ráji
vyhlídka v Českém ráji
vyhlídka v Českém ráji

Nejvíce lidí potkáte v okolí zámku Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel. Přes tzv. myší díru, úzkou průrvu ve skále, pokračujeme po modré značce skalním městem, které v této části výletu můžeme vidět zespodu, což dává vyniknout mohutným vysokým pískovcovým blokům.útvarům. Cesta stále mírně klesá až k lázním Sedmihorky. Kdysi proslulé lázně byly po dlouhou dobu opuštěné, léčivé prameny vyschly a celý areál zpustl. Možná že Sedmihorky čeká zase lepší období.

lázně Sedmihorky
Pro koho

Výlet z Turnova do Sedmihorek zabere přibližně 3-5 hodin podle tempa a přestavek na odpočinek a focení. Je poměrně nenáročný, jediné větší stoupání je hned na začátku trasy, po cestě je možné se občerstvit hned na několika místech. Pohodovou procházku zvládne většina turistů i děti.