jezero Pískovna v Adršpachu
Příroda,  Severní Čechy

Skalní město Adršpach

Česko má několik výjimečných míst, která ani v Evropě nemají obdobu, adršpašské skalní město k unikátním místům patří. Mohutný několikadenní požár v 18. století spálil les pokrývající okolí skal a vynikla tak krása pískovcových věží. Do té doby nepřístupný terén se stal přes noc hitem mezi turisty i horolezci, kteří dobývali jeden vrchol za druhým.

Tam a zpět

Malá obec Adršpach, jež je vstupní branou do skalního města, leží na severovýchodě Čech v Broumovském výběžku. Můžete se sem dostat pohodlně železnicí z Náchoda i Trutnova, vlaky jezdí každou 1-2 hodiny. Výhodou je, že se nemusíte vracet do výchozího bodu. Železnice adršpašské skály obloukem obkružuje, takže lze využít více zastávek. U železniční stanice je několik placených parkovišť pro auta i autobusy.

Procházka skalním městem

Hned za vstupem do skal překonáte po mostě řeku Metuji a po pár metrech dojdete k jezeru Pískovna, kde se dříve skutečně těžil písek. Pohled na vodní hladinu s odrážejícími se siluetami pískovcových skalních bloků je jedinečný.

jezero Pískovna v Adršpachu

Po modré turistické značce můžete celé jezero obejít a vychutnat si pohled na něj z různých úhlů. Dál pokračujeme po zelené značce Okruh Adršpašskými skalami, která nás bude provázet většinu výlet. Jedna skalní věž střídá druhou, každá má jiný tvar podle toho jak se do ní zakusuje zub času a povětrnostní vlivy. Lidé dali snad každé skále jméno podle toho jaký tvar jim připomíná. Hned na začátku projdete kolem štíhlé Homole cukru.

skála Homole cukru

Na skalách si ti pozornější všimnou nápisů. Dnes bychom to považovali za vandalismus, ale v 19. století ve skalním městě působila firma, která za úplatu na vybranou skálu krasopisně vymalovala jméno platícího. Nejvíce museli zaplatit ti, kteří chtěli mít své jméno nejvýše.

nápisy na pískovcových skalách

Na trase se neztratíte, jednak se stačí držet zelené značky a orientaci také doplňují informační tabule.

rozcestí v adršpašských skalách
Skalní město Adršpach

Jedním z nejhezčích míst je Velký adršpašský vodopád. Voda z řeky Metuje zde padá z 16metrové výšky mezi pískovcovými skalami.

Velký Adršpašský vodopád

Od rozcestí U Trpaslíka pokračujeme po okruhu. Každých pár metrů se otevírají úžasné pohledy na další a další skály. Jednou z těch ikonických jsou Milenci.

skály Milenci

Leckoho už bolí za krkem, když svou hlavu vytáčí neustále nahoru, aby viděl všechnu tu krásu. Pokochat se pohledem na skály z úrovně jejich vrcholů se můžete na vyhlídce Velké panorama.

Skalní město Adršpach

Další velmi známou je dvojice skal Starosta a Starostová, stezka vede přímo mezi těmito skalami. Je třeba se ale připravit na spoustu schodů nahoru i dolů.

skály Starosta a Starostová
schody ve skalním městě

Přibližně 300 metrů za odpočinkovým místem na křižovatce lesních cest uhýbá zelená značka doprava. Doporučuji jít vlevo směrem do osady Havraní Město. Na jeho konci narazíme na červenou značku, která nás směrem vlevo zavede ke zřícenině hradu Adršpach, který leží na Starozámeckém vrchu 681 metrů vysoko. Z vyhlídky je úžasný pohled na velkou část skalního města.

výhled od hradu Adršpach
výhled od hradu Adršpach
vyhlídka Velké panorama
Pro koho

Trasa výletu je dlouhá 7,9 kilometru, což není mnoho. Náročnější jsou častá stoupání a klesání po pěšině nebo po schodech a žebřících, převýšení k hradní zřícenině na Starozámeckém vrchu je přibližně 150 metrů. V obci Adršpach je možnost se občerstvit.