skanzen Rožnov Dřevěné městečko
Města,  Morava,  Příroda

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Pod vrcholky Beskyd v Rožnově pod Radhoštěm funguje téměř 100 let Valašské muzeum v přírodě – skanzen Rožnov. Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina jsou především sbírkou dřevěných staveb z regionu Valašska. Můžeme tu navštívit školu, kostel, hospodu, seník, mlýn a spoustu dalších domů zachovalých díky muzeu.

Tam a zpět

Rožnov pod Radhoštěm leží na Valašsku v údolí řeky Bečvy na severu Zlínského kraje. Dostanete se sem vlakem z Valašského Meziříčí obvykle každou hodinu. Auto můžete zaparkovat na několika místech nedaleko skanzenu.

Procházka Valašským muzeem v přírodě

Vstup do muzea je na Palackého ulici. Na jedné straně směrem k řece leží Dřevěné městečko, nejstarší část s kostelem, palírnou, hospodou, stodolou a dalšími stavbami.

Kostel sv. Anny Rožnov

Zřejmě nejvyšší stavbou je kostel sv. Anny, který původně stával ve Větřkovicích u Kopřivnice.

Kostel sv. Anny Rožnov

V jeho okolí jsou náhrobky slavných osobností včetně běžce Emila Zátopka.

skanzen Rožnov Dřevěné

Místem, kde se dobře najíte, je Vaškova hospoda, nejstarší stavba muzea.

skanzen Rožnov Vaškova hospoda

Jednou z největších staveb je fojtství z Velkých Karlovic.

fojtství Dřevěné městečko

Většina staveb v Dřevěném městečku je uspořádána do oválu, takže tvoří náměstí resp. náves. Kolem kostela opustíme tento kout muzea a přes cestu se vydáme do dalších dvou částí.

Kostel sv. Anny Rožnov

Mlýnská dolina je nejmladší a zaujme v ní hlavně velká budova vodního mlýna s kovárnou. Jedná se o kopii hamru, který původně stával na Ostravici.

skanzen Rožnov Mlýnská dolina

Největší částí skanzenu je Valašská dědina s desítkami staveb. Je to živé muzeum, kde řada staveb slouží svému účelu, pasou se tu ovce, pěstují nejrůznější plodiny.

Valašská dědina
skanzen Rožnov Valašská dědina

Z Mlýnské doliny je to neustále do kopce, ale tak to na valašské dědině bývá. V nejvyšší části s hezkým rozhledem na Beskydy i Rožnov stojí kaple.

skanzen Rožnov

Vysoko nad městem je také dřevěný mlýn a řada dalších malebných staveb. Interiér je vybaven nábytkem a předměty ilustrující život různých skupin obyvatel v 19. a 20. století.

větrný mlýn Valašská dědina
Rožnov Valašská dědina

Dalším typem na výlet je Jurkovičova rozhledna ležící na Karlově kopci. Dostanete se sem kilometrovou procházkou po zelené turistické značce vedoucí od parkoviště u skanzenu.

Jurkovičova rozhledna Rožnov
Pro koho

Skanzen Rožnov je zajímavým místem pro rodinný výlet s dětmi, které tu mají dost prostoru pro objevování. Můžete tu zvenčí obdivovat stavební um našich předků, stejně jako zevnitř nahlédnout do nelehkého života na Valašsku před desítkami let.