Zámek Milotice
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Zámek Milotice a Bukovanský mlýn

Zámek v Miloticích není veřejnosti příliš známý, nabídne však výjimečnou architekturu, procházku přilehlým parkem, která je zčásti lesem a z části komponovanou barokní zahradou, čímž hravě předčí známější turistické cíle. Jen pár kilometrů odtud je Bukovanský mlýn, místo pro odpočinek i pohodovou procházku s výhledem na celé Slovácko až po Bílé Karpaty.

Tam a zpět

Milotice najdete na jižní Moravě na Slovácku mezi městy Hodonín a Kyjov. Přibližně 12 km odtud je druhý cíl výletu Bukovanský mlýn. Pokud chcete navštívit obě místa v jeden den, doporučuji pro přepravu kolo nebo automobil. Projížďka po Moravské vinné cyklostezce (č. 412), spojující obě místa, je sama o sobě zážitkem. Také parkování u zámku i u mlýna je bezproblémové obvykle s dostatečnou kapacitou.

Procházka zámeckou zahradou v Miloticích a v okolí Bukovanského mlýna

Milotice jsou dějištěm filmu Poslední aristokratka a unikátně zachovalým komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Nepatří mezi nejznámější památky, přesto budou pro mnoho lidí větším zážitkem než věhlasnější hrady a zámky Česka.

Zámek Milotice

Už při příchodu zaujmou sochy hrajících si dětí, které nejsou obvyklé.

sochy dětí v Miloticích

Zámek, jeho propojení se zahradou a celkové architektonické pojetí potěší oko snad každého návštěvníka.

Zámek Milotice
Zámek Milotice
zámecká zahrada Milotice

Zámecký park je zčásti barokní geometrickou zahradou souměrnou podle osy vycházející z budovy zámku směrem k umělé vyvýšenině osázené lipami.

páv v Miloticích
kašna v zámecké zahradě Milotice

Kolmo na hlavní osu vybíhá cesta do lesní části s altánem. Součástí zahrady je mnoho soch, tvarované keře, skleníky. V horkých letních dnech je osvěžující procházka dvěma 200 metrovými zelenými tunely z habrů. Zahrada je rájem pro fotografy i pro rodiny s dětmi.

altán v zámeckém lesoparku Milotice

Obnovené barokní zahradnictví, sloupové ovocné stromy, stovky bylinek, které si můžete koupit, jsou dalším milým překvapením. Údržba zahrady v perfektním stavu musí být náročná pro celý tým zahradníků.

zámecké zahrady Milotice
Zámek Milotice

Miloticemi by výlet klidně mohl skončit, protože procházka zahradou nebo také prohlídka zámku vydá na několik hodin. My jsme pokračovali do nedalekých Bukovan, kde je nad vesnicí větrný mlýn sloužící zároveň jako vyhlídka a muzeum. Řadu lidí určitě překvapí, že byl postaven teprve v roce 2004. Výhled je úchvatný – přehlédnete celé Slovácko od Chřibů a Ždánického lesa až po hřeben Bílých Karpat na česko-slovenské hranici.

Bukovanský mlýn
Bukovanský mlýn

Hlavním důvodem návštěvy byla vyhlášená restaurace, která svou skvělou pověst potvrdila. Areál nabízí spoustu aktivit pro děti: koně, oslíky, lukostřelbu. Je možné se projít postupně doplňovanou alejí českých panovníků.

Alej českých panovníků v Bukovanech
Pro koho

Výlet doporučuji pro milovníky přírody, procházek, čerstvého vzduchu a výhledů. Obě části jsou nenáročné, po rovině s možnostmi občerstvení i úkrytem při nepřízni počasí. Terén je vhodný i pro kočárek.