výhled na mandloňové sady v Hustopečích
Jižní Morava,  Příroda

Mandloňové Hustopeče

Typickou oblastí pro pěstování mandloní je středomoří, vůbec největším producentem na světě je pak Kalifornie. Existují ale výjimky jako jsou třeba Hustopeče na jižní Moravě s mandloňovými sady. Nejkrásnější pohled je na ně v období květu v březnu a dubnu, za hezkého počasí jsou skvělým místem pro piknik. Z rozhledny na Starém vrchu se zase naskytne dechberoucí výhled na velkou část jižní Moravy včetně Novomlýnských nádrží a Pálavy.

Pohodová procházka nejen mandloňovými sady má délku 7,4 kilometru a převýšení přes 100 metrů, které překonáte jedním krátkým stoupáním. Je dobrým tipem na půldenní výlet pro celou rodinu. Výlet si můžete zpestřit třeba piknikem, nebo prodloužit o pár kilometrů po dalších mandloňových stezkách.

Tam a zpět

Do Hustopečí se dá velmi dobře docestovat autem, město s 6 tisíci obyvateli leží přímo u dálnice D2 z Brna na Bratislavu. Cesta vlakem je také možná, ze Šakvic na hlavní trati z Brna do Břeclavi odbočuje lokálka do Hustopečí.

Dukelské náměstí v Hustopečích
Procházka mandloňovými Hustopečemi

Město Hustopeče je známé nejen vinicemi a vínem, levandulovými poli, ale také mandloňovými sady, které se naštěstí podařilo zachránit pro budoucí generace. Procházku můžeme začít u vlakové stanice nebo na Dukelském náměstí. Doporučuji se vydat ulicí na hradbách se zbytky středověkého opevnění a především s mnoha vinnými sklepy. Brzy se napojíme na mandloňovou naučnou stezku, která nás bude provázet celým výletem. Po 1,5 kilometru odbočíme u vinařství na polní cestu, která vinicemi stoupá vzhůru k rozhledně na Starém vrchu.

mandloňové sady v Hustopečích

Postupně se blížíme ke kraji mandloňového sadu, který je krásný v květu, v plné síle v létě i na podzim obsypaný plody.

mandloňové sady v Hustopečích
květ mandloně
květ mandloně

Výhledy do roviny jižní Moravy jsou čím dál lepší už po trase natož z vyhlídkové plošiny rozhledny na Starém vrchu. V dálce je Pálava, Rakousko i vodní hladina novomlýnských nádrží. 

výhled na mandloňové sady v Hustopečích
výhled na mandloňové sady v Hustopečích

Při příznivém počasí je dobrým tipem rodinný piknik přímo v mandloňových sadech, třeba pod rozhlednou.

přípitek na pikniku
mandloňové sady v Hustopečích s rozhlednou

Procházka pokračuje dál po zelené turistické značce a zároveň po naučné stezce. Přibližně po kilometru se obě cesty rozdělují. Můžete pokračovat delší trasou po zelené a červené, nebo mandloňovou stezkou k přednímu rybníku. Trasa prochází udržovanými i zanedbanými sady meruněk, ořešáků a mandloní.

mandloňové stezky Hustopeče

Poslední část trasy vede kolem sportovního klubu, jezdecké stáje s desítkami koní v jednotlivých výbězích. Přes město se vrátíme na Dukelské náměstí, do výchozího bodu výletu. Obdivovat můžete historické i moderní vinné sklepy, zbytky městského opevnění, budovu radnice, kostel svatého Václava a Anežky České a mnoho dalšího.

Pro koho

Variant tohoto výletu je více, každý si může vybrat podle délky, časových možností a kondice. Tento tip na výlet obsahuje nejkratší trasu s délkou 7,4 kilometru. Zvládnete ji i s dětmi za 2-4 hodiny, podle tempa a přestávek na kochání se krásnou přírodou.