hrad Veveří
Jižní Morava,  Příroda

Brněnská přehrada a hrad Veveří

Dnes jsou Brněnská přehrada i hrad Veveří oblíbenými výletními místy pro Brno i okolí. Vodní nádrž na řece Svratce s možností koupání, sportování a relaxace i postupně obnovovaný hradní komplex zažily v historii období vzestupu i pádů. V polovině minulého století navštěvovaly přehradu desetitisíce lidí, naopak okolo roku 2000 byla voda v nádrži tak znečištěná sinicemi a splašky, že se jí přezdívalo špenát. Hrad Veveří zažil návštěvy Tomáše Masaryka i Winstona Churchilla, který zde strávil i část svatební cesty. Neodborné stavební úpravy od 40. let do 80. let jej dohnaly téměř k zániku.

Tam a zpět

I když se jedná o výlet v přírodě, celou trasu neopustíte druhé největší české město Brno. Do výchozí bodu, přístaviště lodní dopravy brněnské přehrady, se dostanete pohodlně městkou dopravou. Doporučuji využít tramvajové linky a vystoupit na zastávce Přístaviště. Na stejném místě výlet i končí, takže můžete přijet také autem. V blízkosti se nachází poměrně velké parkoviště.

Procházka kolem Brněnské přehrady a na hrad Veveří

Výlet začíná v přístavišti brněnského dopravního podniku. Doporučuji se svézt výletní lodí do Veveří, turistická linka pokračuje obvykle až do Veverské Bitýšky. Plavba trvá necelou hodinu a nabídne pohodovou projížďku s 5 zastávkami.

výletní loď na Brněnské přehradě

Z přístaviště je to přibližně kilometr do mírného kopce na hrad Veveří. Kromě obvyklé středověké historie se střídáním pánů zaujme množství nápadů, jak chtěli s hradem naložit za poslední století. Byla tu základna německé armády, podnikové učiliště v plánu bylo kongresové centrum. Naštěstí z toho všeho sešlo a tak můžeme dnes sledovat postupnou obnovu středověkého hradu do jeho bývalé krásy.

hrad Veveří

Při vstupu do hradu je neogotický skleník, který na obnovu ještě čeká.

staré skleníky a hrad Veveří
hrad Veveří

Celý hradní komplex je poměrně rozsáhlý, můžete si vychutnat spoustu vyhlídek do okolní přírody i na jiné části hradu.

hrad Veveří

Výlet dále pokračuje pěší částí zpět k přehradní hrázi. Orientace je velmi snadná, celou dobu se držíme červené turistické značky. Nejprve se vrátíme zpět k přehradě a překonáme jí po lávce na druhý břeh. Cesta vede po jižní stráni nad přehradou, chvíli těsně nad hladinou, občas několik desítek metrů nad ní s krásnými výhledy na hrad i na vodu.

Brněnská přehrada

Většina trasy vede lesy, které obzvláště vyniknou na podzim.

podzimní barevné listí

Jak se postupně blížíme zpět do civilizace, přibývá chatek, hotelů, pláží, sportovišť a také restaurací s možností občerstvení. Překonáme hráz Brněnské přehrady a pak posledních pár metrů k tramvajové zastávce, odkud jsme vyšli.

Pro koho

Výlet je vhodný pro všechny věkové skupiny, na své si přijdou jak milovníci historie tak i přírody. Celkové délka pěší části je 10 kilometrů. Možnosti úkrytů před nepřízní počasí i pro občerstvení je na trase celá řada.