socha lišky Bystroušky
Příroda,  Severní Morava

Procházka k hradu a oborou na Hukvaldech

S čím by se daly asociovat Hukvaldy? Možná Liška Bystrouška, mohutný středověký hrad, Leoš Janáček nebo také obora se stovky daňků a muflonů. Na malou obec v podhůří Beskyd je toho docela hodně a je tu opravdu krásně.

Tam a zpět

Hukvaldy leží západně od Frýdku Místku a jižně od Ostravy pár kilometrů od dálnice D48. Můžete sem dojet autem a využít některé z mnoha parkovišť, další možností je autobus nebo kolo. Výlet začíná i končí na stejném místě.

Procházka oborou a na hrad

Výlet začíná ve vesnici, kde nejspíše zaujme lovecký zámeček a vysoký kostel svatého Maxmiliána, kde hrával na varhany místní rodák Leoš Janáček. Kousek nad ním je vstup do obory, která patří k nejstarším v Česku. Před více než 450 lety tu začali chovat daňky a jeleny, dnes jde také o divoká prasata a muflony. Procházet se na dohled nebo dokonce blízko stáda divoké zvěře ve volném prostoru obory je zážitek.

kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech

Po necelém kilometru dojdeme k bronzové soše lišky Bystroušky, kterou nechali pořídit lesníci a myslivci ostravského kraje na památku premiéry Janáčkovy opery.

socha lišky Bystroušky

Cesta začne stoupat více do kopce směrem ke středověkému hradu. Alej buků vedle cesty má ohromný viditelný rozvětvený kořenový systém. Podle pověsti je pod nimi ukrytý poklad.

buky s kořenovým systémem na Hukvaldech
buky s kořenovým systémem na Hukvaldech

Před vstupní branou na první nádvoří je malá louka, za niž se otevírá pohled na Palkovické hůrky.

výhled na Palkovické hůrky

Historie hradu je poměrně zajímavá. Zaujalo mě, že nejčastějšími majiteli byli olomoučtí biskupové, kteří zde zřídili vězení pro provinilé kněze. Dnes patří biskupství celá okolní obora, která se rozkládá na ploše 440 hektarů.

hrad Hukvaldy
hrad Hukvaldy

Stejnou cestou se vrátíme k lišce Bystroušce a pokračujeme doleva po žluté turistické značce. Příští 2 kilometry jsou přehlídkou zurčících potůčků, studánek, staletých stromů, alejí a spousty divoké zvěře. Biskupské lesy se o oboru starají opravdu skvěle.

pramen v oboře Hukvaldy
obora Hukvaldy

Na konci obory směrem ke Kozlovicím jsem měl příležitost pozorovat stádo daňků z poměrně velké blízkosti. Na louce u lovecké chaty se otevírá hezký výhled na vrcholky Beskyd.

Můžete si udělat velký okruh kolem obory, což doporučuji, pokud jedete na kole, nebo se vrátit po žluté značce zpět.

výhled na Beskydy z obor Hukvaldy
Pro koho

Výlet má délku necelých 7 km, celý vede po zpevněných cestách, takže ho lze absolvovat za každého počasí. Ideální je pro rodiny s kočárkem a malými dětmi. Po trase je několik možností občerstvení. Přímo na Hukvaldech je několik restaurací, další je pak v oboře.