výhled z Kleti
Hory,  Příroda

Na Kleť za dalekými výhledy

Hora Kleť je oblíbeným cílem návštěvníků nedalekého Českého Krumlova. Stejně jako toto historické město má také Kleť několik superlativů, které přitahují pozornost turistů. Nejstarší kamenná rozhledna v Čechách Josefova věž, špičková světová hvězdárna i výhledy k Alpám jsou lákadly, pro něž má smysl poznat horu Kleť a přírodu Blanského lesa.

Tam a zpět

Kleť má nadmořskou výšku 1084 metrů a leží přibližně mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem v jižních Čechách. Výlet začíná v Českém Krumlově a končí v Holubově, takže nejde o okružní trasu, nicméně obě místa leží na stejné železniční trati, takže se lze snadno vrátit do výchozího bodu. Vlaky zde jezdí obvykle každé dvě hodiny a cesta trvá 19 minut. 

Výlet z Českého Krumlova přes Kleť do Holubova

Výlet můžeme začít třeba v historickém centru Českého Krumlova, jednoho z nejkrásnějších míst Česka. 

Český Krumlov

Přes Lazebnický most a dále po zelené značce se vydáme směrem k nádraží. Orientace na trase výletu je velmi snadná, protože zelená značka nás bude provázet nejen na Kleť ale až do Holubova. Možností, jak se dostat na Kleť je celá řada, značené cesty i stezky pro cyklisty vedou na vrchol ze všech stran.

Cesta celou dobu mírně stoupá, většina cesty vede lesem, občas se otevřou výhledy do krajiny. Výšlap na Kleť opravdu stojí za to, protože z nejstarší kamenné rozhledny v Čechách Josefovy věže je výhled na Temelín i na Alpy, na České Budějovice i na rozhlehlý Blanský les. Přímo u rozhledny je Tereziina chata.

Josefova věž a chata na Kleti

Na vrcholu je známý televizní vysílač …

televizní vysílač na Kleti
televizní vysílač na Kleti

… z rozhledny jsou zřetelné České Budějovice, elektrárna Temelín a okolní lesy.

008 Kleť
výhled z Kletě
výhled z Kletě

Dolů se vydáme po zelené značce směr Holubov, který je vzdálený 6,5 kilometru, kratší ale prudší variantou je vyšlapaná pěšina přímo pod lanovkou nebo jízda samotnou lanovkou překonávající převýšení 383 metrů za 15 minut.

lanovka na Kleť

Cesta pokračuje malebnou podhorskou krajinou na Krasetín a Holubov, kde výlet končí. Zpět do Českého Krumlova je možné se přepravit vlakem.

Pro koho

Celková délka výletu je 14,8 kilometru, nastoupáte 606 metrů. Na trase je možnost občerstvení na začátku, na konci a přibližně v polovině trasy na Kleti. Jedná se o středně náročný výlet, který zvládne většina výletníků bez větších obtíží, trasu je možné si zkrátit lanovkou.