krajina pod Lysou horou v zimě
Beskydy,  Hory

Lysá hora z Ostravice

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Vyrazit na výlet můžete v kteroukoliv roční dobu z mnoha směrů: z Ostravice, Malenovic, Frýdlantu, Krásné, Visalají nebo například z Papežova. Málokterý výlet v Česku nabídne 900metrové převýšení na 7,5 kilometrech tak jako výšlap z Ostravice na Lysou. Odměnou vám bude krásný kruhový výhled k Frýdku-Místku a Ostravě nebo lépe směrem na beskydské vrcholy, na Malou Fatru a při dobré viditelnosti na Tatry.

Tam a zpět

Na Ostravici, výchozí bod výletu, se dostanete vlakem od Frýdlantu, Frýdku a Ostravy i od Frenštátu a Valašského Meziříčí. Vlaky jezdí oběma směry každou hodinu po většinu dne. Pokud zvolíte dopravu autem, je Ostravice dostupná ze stejných směrů jako vlakem a navíc i ze Slovenska a jižní části Beskyd.

Z Ostravice na Lysou horu a zpět
Navigačně je tento výlet jednoduchý. Od nádraží v Ostravici vyjdete po červené značce, která vás dovede až na vrchol Lysé hory a po stejné trase se můžete vrátit zpět.
První dva kilometry vedou podél chat po asfaltové cestě, nastoupáte jen asi 100 výškových metrů. Dalších 1,5 kilometru se cesta postupně stává prudší a vede už jen lesem.
cesta na Lysou horu v zimě

Na Butořance červená značka opouští asfaltovou cestu, zbytek trasy vede po nezpevněné stezce resp. po lesních cestách. Nad Butořankou se otevírají první výhledy na vrchol Lysé hory. Je to jedno z mála míst na trase, kde vrchol uvidíte.

výhled od Butořanky
nad Butořankou v Beskydech

Z malé horské louky nad Butořankou je i výhled na sousední Smrk – druhý nejvyšší vrchol Beskyd a další beskydské kopce.

nad Butořankou v Beskydech
výhled na horu Smrk od Butořanky
chata nad Butořankou

Po 1,5 kilometru dorazíte na Lukšinec, rozcestí kde se připojuje žlutá značka z Malenovic. Přibližně kilometr pod vrcholem se znovu ukáže vrchol Lysé a otevře výhled do údolí směrem ke Kunčicím pod Ondřejníkem, Frýdlantu nad Ostravicí a dalším sídlům. Po dalším stoupání se dostanete až na Lysou horu ve výšce 1 324 metrů. Výhled z Lysé je výjimečný. Uvidíte nejen většinu hlavních beskydských kopců jako například Travný, Smrk, Kněhyně …

vrchol Travného z Lysé hory
výhled z Lysé hory na Beskydy

… při dobré viditelnosti dohlédnete až k Vysokým Tatrám nebo alespoň na Malou Fatru.

výhled z Lysé hory na Malou Fatru
Pro koho

Z Lysé hory se v posledních letech, díky výstavbě dvou nových turistických chat s možností si odpočinout a občerstvit se, stala masová záležitost. Přesto není tento výšlap pro každého, určitě ne za každého počasí, což si člověk uvědomí podle množství pamětních tabulí obětem této hory na trase. Pevná obuv a sportovní oblečení je pro výlet nutností.

Možnost občerstvit se po cestě z Ostravice není žádná, takže doporučuji dostatek tekutin i jídla na cestu.

Na 7,6 kilometrech cesty nahoru překonáte převýšení 900 metrů. Cesta tam a zpět zabere přibližně 4-6 hodin včetně pauzy na vrcholu. 

Cestu dolů můžete zvolit stejnou, existuje ale řada dalších variant. Například sestup po žluté značce přes Kobylanku k přehradě Šance a na Ostravici; nebo po červené na Butořanku a pak po modré na Mazák. Pokud jste přijeli vlakem a nepotřebujete se vrátit do výchozího bodu, doporučuji z Lukšince pokračovat po žluté do Malenovic a do Frýdlantu. Kousek od trasy se nacházejí Satinské vodopády. Jedná se o kaskádu několika metrových vodopádů na říčce Satina, které jsou fotogenické ve všech ročních obdobích.