pohled do údolí pod Kozubovou
Beskydy,  Hory

Beskydskou přírodou na Kozubovou

Úplně na východě republiky je zachovalá příroda, zvlněná horská krajina Moravskoslezských Beskyd, pasoucí se stáda ovcí a několik tipů na výlet. Máte-li rádi málo turistů, klid, výhledy do krajiny a výšlapy na hory, vyrazte na Kozubovou.

Výlet z Bocanovic na kopec Kozubová v Moravskoslezských Beskydech s výškou 981 metrů a zpět dolů do Návsí má délku 16 kilometrů, překonáte převýšení přibližně 600 metrů. V polovině trasy si můžete odpočinout a občerstvit se na horské chatě. V každém ročním období má výšlap svou atmosféru. Absolvovat se dá v zimě na sněhu, ve slunečných letních dnech i na podzim obklopeni barevných listím.

Tam a zpět

Putování začíná v malé obci Bocanovice, kam se dostanete pohodlně vlakem každou hodinu vlakem z Třince, Českého Těšína, Ostravy i z Čadce a Žiliny. Bocanovice leží u hlavní silnice z Třince do Čadce, varianta přepravy autem je tedy také možná.

Beskydskou přírodou na Kozubovou

Zelená turistická značka nás zavede přímo k chatě Kozubová, takže orientace na trase je velmi snadná. Cesta nahoru je dlouhá 6,5 kilometrů s převýšením 572 metrů, na trase je jen pár prudších stoupání. Je možné, že cestou potkáte několik stád pasoucích se ovcí nebo krav na horských loukách.

stádo ovcí na pastvě
kráva na pastvě v Beskydech

Cesta postupně stoupá vzhůru lesem i loukami, otevírají se krásné výhledy do podhůří. Jedny z nejkrásnějších jsou z louky u Malé Kyčery směrem do Jablunkovského průsmyku, na Slovensko a na protější pohraniční hřeben Beskyd, za nímž je Polsko.

pohled do údolí pod Kozubovou
pohled do údolí pod Kozubovou
pohled do údolí pod Kozubovou

Barevné hry podzimního lesa jsou nezapomenutelným zážitkem, listy všech odstínů jsou na zemi, na stromech a poletují vzduchem.

podzimní les v Beskydech na Kozubové

Ze sedla pod Malou Kykulou je to na vrchol už jen 1,5 km. Poprvé se otevírá pohled na nevýrazný vrchol Kozubové spolu s horskou chatou  a rozhlednou pod vrcholem.

podzim v Beskydech na Kozubové
podzim v Beskydech na Kozubové

Po krátkém stoupání se ocitnete na louce na hřebeni Kozubové. Zbývá jen pár minut k horské chatě s možností odpočinku a občerstvení nebo jako úkryt při nepřízni počasí. Kousek od chaty je kaple svaté Anny a rozhledna, od níž je potřeba si v případě zájmu půjčit klíče na chatě. Chcete-li se pochlubit, že jste byli na vrcholu Kozubové, je třeba pokračovat ještě 500 metrů po žluté značce.

Pro cestu zpět zřejmě zvolíte stejnou trasu, pokud jste přijeli autem, nebo raději pokračujte po žluté značce 9 kilometrů přes Milíkov do Návsí. Poznáte tak další části tohoto krásného koutu Česka.

podzimní les v Beskydech
podzimní les v Beskydech na Kozubové
Pro koho

Trasa výletu má délku 15,9 kilometrů, převýšení necelých 600 metrů z Bocanovic nahoru a o pár metrů více směrem dolů do Návsí. Výšlap zvládnou při dobrém rozvržení sil i sváteční turisté. Samozřejmě bude výhodou, když máte alespoň minimum kilometrů v sezóně již nachozeno. Doporučuji turistické oblečení, pevnou obuv, zásobu jídla a pití. S malými dětmi a kočárkem doporučuji výběr jiného výletu na jedemenavylet.cz, třeba nedaleký Štramberk: https://www.jedemenavylet.cz/stramberk/