pohled na Štramberk od Bílé Hory
Města,  Morava,  Příroda,  Severní Morava

Štramberk s vůní perníku

Štramberk je půvabné městečko s 3 400 obyvateli ležící na severní Moravě u Kopřivnice, místnímu regionu se říká Lašsko. Jedná se o místo, které návštěvníkům nabídne nevšední zážitky z historie, botaniky i architektury; nabízí krásné výhledy, romantická zákoutí a neopakovatelné gastronomické zážitky. Věřte mi, Štramberk si zamilujete.

Tam a zpět

Procházku městečkem začneme na vlakové stanici případně na záchytném parkovišti u Národního sadu. Vlaky jezdí do Štramberku přímo ze Studénky a Ostravy s přestupem z velké části České republiky. Autem se do Štramberku dostanete poměrně pohodlně ze všech směrů, doporučuji automobil nechat na některém ze záchytných parkovišť, protože parkování uvnitř městečka je komplikované.

Procházka Štramberkem

Po Nádražní ulici a Záuličí stoupá cesta vzhůru kolem roubených chaloupek, cukráren a pekařství, postupně se otevírají stále lepší výhledy na zdaleka viditelnou dominantu – Trůbu. Jedná se o hradní věž, která dnes slouží jako rozhledna.

roubené domy ve Štramberku

Cestou máte mnoho příležitostí ochutnat místní specialitu Štramberské uši, perníkovou pochoutku se zajímavou historií.

Za 30 až 45 minut se dostanete na Náměstí s řadou restaurací, pivovarem a kostelem sv. Jana Nepomuckého.

Po několika desítkách schodů vystoupáme přibližně 40 výškových metrů ke zřícenině hradu s věží Trůba. Doporučuji její návštěvu, protože Vám poskytne kruhový výhled na nádhernou krajinu Lašska, při dobré viditelnosti máte jako na dlani celý hřeben Beskyd i krajinu pod nimi až k Ostravě.

Štramberská Trůba
pohled na Štramberk s náměstím z Trůby

Jaroňkovou ulicí projdeme do části Kopec, kde jsou pro mě ta nejromantičtější zákoutí se starými chaloupkami a dlážděnými úzkými uličkami.

roubené domy v ulici Kopec ve Štramberku

Pokud toužíte ještě po dalších výhledech, neváhejte vystoupat k 1,2 km vzdálené rozhledně na Bílé hoře. Z vrcholu stavby připomínající šroubovici DNA přehlédnete Kopřivnici a panorama Beskyd ještě z větší výšky 557 metrů.

historická ulička ve Štramberku
rozhledna na Bílé hoře mezi Kopřivnicí a Štramberkem

Dolů můžete zvolit cestu po naučné stezce směrem k Botanické zahradě a lomu Kamenárka, prostředí vápencových skal s dalšími nezapomenutelnými výhledy je unikátní.

U Národního sadu začíná poslední část procházky. Podíváme se na vrch Kotouč, resp. jen na jeho polovinu, protože tu druhou již vzala těžba vápence.

U světoznámé jeskyně Šipka, kde byly nalezeny kosterní pozůstatky neandrtálce, si můžete něco přát u zvoničky. V sadu je k vidění spousta pamětních desek a soch významných osobností české historie.

Z vrcholu Kotouče můžete spatřit vápencový lom z ptačí perspektivy, kolmé bílé stěny padají do hloubky 200 metrů.

Putování Štramberkem zakončíme na nádraží případně na parkovišti.

vápencový lom Kotouč ve Štramberku
Pro koho

Máme za sebou přibližně 7 km nevšedních zážitků a 300 nastoupaných metrů. Procházka vám zabere 3-5 hodin podle vašeho tempa a počtu přestávek na občerstvení. Procházka je vhodná pro všechny věkové skupiny.

Štramberk toho může nabídnout ještě mnohem více.