Znojmo
Města,  Morava

Znojmo vidím tě dvojmo

Se Znojmem je spojena řada asociací, například okurky, víno, vinné sklípky a především historie. Znojmo má tisíciletou historii, zachovalé centrum s kostely, kláštery a paláce. Hned za městem začíná Národní park Podyjí, okolí je protkáno vinicemi a krásnou přírodou v okolí řeky Dyje.

Tam a zpět

Znojmo je druhým největším městem jihomoravského kraje, leží přibližně stejně daleko od Vídně jako od Brna u hranice Moravy a Rakouska. Na výlet se dopravíte vlakem od Břeclavi, Moravských Budějovic nebo z Jihlavy; z Brna bude lepší volbou autobus. Možností parkování ve městě je celá řada.

letecký pohled na centrum Znojma
Procházka Znojmem

Na putování historickým centrem města jsme vyrazili od mostu přes Dyji pod Znojemskou přehradou. 

řeka Dyje a město Znojmo

Na 60 metrů vysoké skále se tu nad řekou tyčí kostel sv. Kateřiny s vinicí v Rajské zahradě i středověký hrad.

letecký pohled na Znojmo

Vydáme se do kopce ulicí Napajedla, po necelém půl kilometru zahneme doleva do ulice Na Kopečku a U Branky, která nás zavede ke kostelu sv. Mikuláše a kapli sv. Václava.

historické centrum Znojmo
kostel svatého Mikuláše Znojmo

Od kaple je úžasný výhled přes údolí na Znojemský hrad, přehradu, pivovar a rotundu sv. Kateřiny, která patří k nejstarším dochovaným stavbám v Česku. Kostel sv. Mikuláše je dominantou města.

kostel svatého Mikuláše Znojmo
interiér kostela svatého Mikuláše

Z Mikulášského náměstí se Velkou Františkánskou ulicí přesuneme k pivovaru a k rotundě svaté Kateřiny.

rotunda svaté Kateřiny

Z hradebních zdí je úžasný výhled jak do údolí řeky Dyje, na přehradu, tak i na historické centrum města.

kostel svatého Mikuláše Znojmo
Znojmo a údolí Dyje
letecký pohled na Znojmo

Hradní ulicí pokračujeme na Václavské náměstí a dále na Horní náměstí. Krásně opravený pěší bulvár – Obroková ulice – spojuje znojemské Horní a Masarykovo náměstí kolem budovy radnice, tedy Golčova paláce.

Znojmo toho k vidění nabízí opravdu hodně. Na Slepičím trhu je vstup do známého podzemí, jehož délka se odhaduje na 27 kilometrů. V kapucínské zahradě je dobře dochovalé středověké městské opevnění s Vlkovou, Psí a Prašnou věží. A mnoho dalších míst, která stojí za návštěvu. Naše další kroky vedly Lazebnickou ulicí a Napajedla zpět k mostu přes Dyji.

letecký pohled na Znojmo
Pro koho

Znojmo si zamilují výletníci, kteří mají rádi historii, místa s příběhem a procházky po městě. Možností dobrého občerstvení je tu spoustu. Procházka má délku 2,8 kilometru s převýšením 90 metrů a je vhodná pro všechny věkové skupiny.

Jste ve Znojmě na delší dobu? Zkuste vyrazit na okružní výlet Národním parkem Podyjí k vinici Šobes.