nádvoří zámku Slavkov
Města,  Morava

Slavkov u Brna

O Slavkově, resp. o bitvě, která se odehrála západně od města se učí ve školách mnoha zemí. Bitva tří císařů (nebo také bitva u Austerlitz/Slavkova) je místem výjimečného vítězství Napoleona nad ruskými a rakouskými vojsky. Ve slavkovském zámku, který patřil rodu pánů z Kounic bydleli všichni tři císaři. Samozřejmě, že ne najednou. Barokní zámek, jeho okolí i město jsou skvělým tipem na výlet. 

Tam a zpět

Slavkov leží východně od Brna s dobrým vlakovým i silničním spojením do moravské metropole i do dalších směrů. Z nádraží je to do centra města přibližně jeden kilometr tedy 15 minut. Možností parkování je ve Slavkově spousta, některá místa jsou však zpoplatněná.

Poznávání Slavkova a především zámku se zahradou

Slavkov je skvělé místo pro život, historické město toho nabízí pro své obyvatele opravdu hodně – od kultury, možností sportování, městské zeleně, dobrého dopravního spojení až po úžasný zámek se zahradou.

Slavkov u Brna

Při vstupu od města zaujme úchvatné nádvoří s květinovým záhonem.

květinový záhon na nádvoří zámku Slavkov
zámek Slavkov

Zámek samozřejmě nabízí několik prohlídkových tras.

vstup do zámku ve Slavkově

Zámecký park tvoří geometricky uspořádané kompozice, kde jsou hlavními prvky vzrostlé stromy, lipová alej, několik bazénů a barokní plastiky inspirované mytologií.

sochy v parku ve Slavkově
zámecký park Slavkov

Části blíže zámku dominují sochy a bazény …

zámek Slavkov
socha v parku a zámek Slavkov

…v západní částí je více zeleně a zahrada přechází v golfové hřiště.

zámecký park ve Slavkově u Brna
zámecký park Slavkov

Z ptačí perspektivy vynikne architektura sídla Kouniců a geometrické tvary stavby i části zahrady.

letecký pohled na zámek ve Slavkově
zámek ve Slavkově z výšky

Nezapomeňme na samotný Slavkov. Na Palackého náměstí se zachovaly patrové měšťanské domy, na obvodu historické části sídla zase část středověkých hradeb. Najdeme tu také pozůstatek židovského města se synagogou.

Pro koho

Procházka Slavkovem, zámkem i přilehlou zahradou je pohodový zážitek pro všechny cestovatele – ať už jde o celou rodinu nebo milovníky historie. Možností občerstvení je ve městě několik.

Co třeba vyrazit na další výlet do přírody? Nedaleko Slavkova je Kobylí a úžasné vinné sklepy ve Vrbici.