klášter Karmelitánů u Kostelního Vydří
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Okolo Dačic do Kostelního Vydří

Dačice jsou jedním z nejzápadnějších měst Moravy. Rozkládají se v mírně  kopcovité oblasti, kde se rybníky střídají s lesy a polemi. V řídce osídlené krajině každou chvíli narazíte na zříceniny hradů, kláštery a vesničky. V pohodové procházce se podíváme na dačický zámek a okolo soustavy rybníků do kláštera karmelitánů u Kostelního Vydří.

Tam a zpět

Okresní město Dačice leží na jihozápadní Moravě, nicméně spadá do Jihočeského kraje. Najdeme ho jižně od spojnice Jindřichův Hradec – Třebíč, nedaleko od rakouských hranic. Můžeme se na výlet vydat vlakem, protože Dačice leží na trati Kostelec – Telč – Dačice- Slavonice, ale spojení je poměrně pomalé. Cesta z Jihlavy trvá hodinu a půl. Výlet začíná u dačického zámku kde je možné zaparkovat.

Okruh okolo Dačic

Dačice jsou známé tím, zde byla poprvé na světě vyrobena kostka cukru, která tu má i svůj památník. Nejprve se podíváme do empírového zámku s netypickou modro-zelenou barvou, jenž je obklopen 10hektarovým parkem s rybníkem, dřevinami a travnatými plochami.

empírový zámek Dačice
nádvoří zámku Dačice
empírový zámek Dačice

Procházka dále pokračuje směrem k místnímu koupališti a pak po naučné stezce okolím Dačic. Procházíme podél soustavy rybníků, které se táhnou jako perly krajinou od Moravské Dyje až do kopců mezi Dolními Němčicemi a Kostelním Vydřím. Zajímavé jsou názvy rybníků Peráček, Vražda, Vondra, Trubní, Koželuh, Kantrlák. Stezka je doplněna o lavičky, přístřešky a odpočívky. Po čtyřech kilometrech, přibližně v polovině cesty leží klášter karmelitánů u Kostelního Vydří, v němž dodnes žijí mniši. 

klášter karmelitánů u Kostelního Vydří

Uprostřed areálu je postaven kostel Panny Marie Karmelské.

Kostel Panny Marie Karmelské
Kostel Panny Marie Karmelské

Od kláštera je hezký výhled do okolní krajiny. Je možné se tu ubytovat, mniši též provozují knihkupectví.

klášter karmelitánů u Kostelního Vydří

Zpět do Dačic je to přibližně 4 kilometry. Je možné se celou trasu držet naučné stezky, nebo v lese Kázek odbočit směrem k silnici a pak pokračovat zpět k zámku. 

Pro koho

Trasa procházky je dlouhá 7,9 kilometru s převýšením pouze 71 metrů. Procházka je vhodná pro všechny věkové skupiny. Možnost občerstvení je na několika místech v Dačicích.