zámek Jaroměřice
Města,  Morava

Jaroměřice nad Rokytnou

Město Jaroměřice nad Rokytnou čítá i s připojenými obcemi sotva 4 000 obyvatel, přesto má mezinárodní věhlas, působila tu celá řada významných osobností, navštívili jej prezidenti Masaryk i Beneš. Za mnohé vděčí rodu Questenberků, kteří byli mecenáši umění a především přestavěli renesanční zámek na velkolepé sídlo. Zámek s výjimečnou kupolí farního kostela sv. Markéty patří k nejkrásnějším evropským stavbám vrcholného baroka.

Tam a zpět

Jaroměřice leží na jihozápadní Moravě, jižně od Třebíče. Silnice zde vedou ze všech stran, takže spojení z Třebíče, Brna, Znojma, Jihlavy je celkem dobré, možností parkování je celá řada. Na výlet se můžete vypravit i vlakem, který zastavuje v místní části Popovice, centrum města je vzdáleno přibližně 2 kilometry.

Procházka Jaroměřicemi

Tato pohodová procházka se bude točit především okolo nádherného zámku, kostela svaté Markéty a zahrady, jíž je postupně navracována barokní podoba.

zámek Jaroměřice

Zámecká zahrada vyniká množstvím soch, fontánou i okrasnou zelení. Můžete si odpočinout na některé z mnoha laviček, kochat se prací dávných architektů i současných zahradníků, kteří udržují zahradu v kondici.

zámek Jaroměřice

Přímo přes zahradu protéká řeka Rokytná.

řeka Rokytná v zahradě

Rokytná dělí zámecký park na dvě části: francouzskou se zelení upravenou do geometrických tvarů, sochami a lavičkami z pískovce, která se nachází blíže zámku; a anglickou ve volnějším stylu za řekou.

francouzská zahrada
Jaroměřice zámecká zahrada
zámek Jaroměřice

Ve francouzské části se nachází zahradnictví se spoustou druhů květin i zeleniny a ovoce.

květinová výzdoba v parku

Do anglické části zahrady se dostanete po mostě přes Rokytnou. V době naší návštěvy byl jeden v havarijním stavu zavřený, pár desítek metrů od něj byl postaven nový.

starý most v zahradě
zámecká zahrada Jaroměřice

Pokud už jste si zámek i okolí dostatečně prohlédli, můžete se projít Jaroměřicemi. Náměstí je městskou památkovou zónou včetně sloupu Nejsvětější Trojice.

sloup Nejsvětější Trojice
Pro koho

Procházku parkem můžete spojit s návštěvou kostela sv. Markéty a prohlídkou zámku, na výběr je několik okruhů. Samotná zámecká zahrada je poměrně rozsáhlá (téměř 9 ha), procházka vám zabere přibližně 2 hodiny. Spolu s prohlídkou zámku a města je to pohodový jedno- nebo půl-denní výlet za architekturou, historií i komponovanou krajinou. Možností občerstvení je ve městě několik.