kolonáda Luhačovice
Jižní Morava,  Města,  Morava,  Příroda

Lázeňská pohoda v Luhačovicích

Obklopené zalesněnými kopci a čistou přírodou, mnoho léčivých pramenů včetně nejznámější Vincentky, Jurkovičův nezaměnitelný rukopis na zdejších domech, nekonečné možnosti procházek po městě i v okolí a hlavně lázeňská pohoda – to jsou Luhačovice, největší moravské lázně.

Tam a zpět

Město Luhačovice leží na východě Moravy, jižně od Zlína, na pomezí Valašska a Slovácka. Dostanete se sem pohodlně vlakem přímými rychlíky z Prahy, Pardubic, Olomouce, Přerova a dalších míst. Rychlíky jezdí každé dvě hodiny. I regionální spojení z Uherského Hradiště nebo Uherského Brodu je dobré. 

Procházka Luhačovicemi

Putování můžeme začít třeba na Lázeňském náměstí přímo v srdci lázní. Na dosah jsou zde hlavní lákadla Luhačovic. Začít můžeme třeba Jurkovičovým domem, zřejmě jednou z nejcennějších budov lázní, kterou slavný architekt přestavěl na začátku 20. století.

Jurkovičův dům Luhačovice

Pouze o tři desetiletí mladší je společenský dům na protější straně náměstí. Je zajímavé, jak se proměnila architektura za tak krátkou dobu, od secese k funkcionalismu.

Společenský dům Luhačovice

Podél říčky Šťávnice se vydáme na jih směrem k pramenu Ottovka. Velmi fotogenickým místem je konvička tvořená spoustou různobarevných květin.

konvička Luhačovice

Po pravé straně je několik lázeňských vil, které slouží jako ubytování pro hosty. Jednou z moc hezkých je vila Růžová neboli Alpská růže.

Vila Růžová

Vzdálenosti jsou zde malé, takže po pár desítkách metrů dorazíme k pramenu Ottovka s hezkým pavilonem na kopci, odkud je výhled na část lázní.

pramen Ottovka

Přes most se dostaneme na druhý břeh říčky a zamíříme k pramenu Dr. Štastného a zpět k Jurkovičovu domu. Společně s lázeňskými hosty můžeme korzovat krytou kolonádou, která byla nedávno krásně opravena. Vlastně celé lázně se zdají být ve skvělé kondici.

kolonáda Luhačovice
kolonáda Luhačovice

Na kolonádě můžete ochutnat vodu z pramene Amandka. Většina zamíří do pavilonu Vincetky, která se užívá inhalací  ve studeném i teplém stavu, stáčí se do lahví a je nejznámějším luhačovickým pramenem.

pramen Vincentka

Procházka dále pokračuje lázeňským parkem s možností oddychu ve stínu stromů a ochutnávkou dalších pramenů. Z parku vyjdeme na okraji pražské čtvrti, kde stojí domy pojmenované jako Žofín, Petřín, Hradčany, Letná a další. 

Pražská čtvrť Luhačovice
Pražská čtvrť Luhačovice

Dole pod kopcem je krásný Augustiniánský dům.

Augustiniánský dům Luhačovice

Ulicí A. Václavíka pokračujeme do mírného kopce přibližně 700 metrů. U dřevěného přístřešku pro turisty odbočíme na lesní cestu, klesáním se dostaneme k hrázi Luhačovické neboli Pozlovické přehrady. Byla postavena na ochranu lázní proti povodním, dnes slouží také k rekreaci.

přehrada Pozlovice

Přejdeme po sypané hrázi na druhý břeh a napojíme se na červenou turistickou značku. Zpět do centra města jsou to dva kilometry. Cesta vede Jurkovičovou alejí v údolí mezi dvěma kopci podél říčky Šťávnice. Je to pohodová procházka přírodou, cesta je pouze pro pěší a cyklisty.

Pro koho

Procházka lázněmi a okolím Luhačovic je vhodná pro všechny věkové skupiny, pro celou rodinu. Má délku 5,6 kilometru s minimálním převýšením 70 metrů. Můžete zvolit některý z mnoha značených okruhů s různou délkou, převýšením i náročností a prověřit si svou fyzičku. Možností úkrytu při nepřízni počasí a pro občerstvení je na trase spousta.