hrad Buchlov
Jižní Morava,  Příroda

Okolo hradu Buchlov

Královský hrad Buchlov leží uprostřed chřibských lesů na severu Slovácka. Stejně zajímavé jako jeho architektura je okolí s hrobkou majitelů – kaplí sv. Barbory, krásnou přírodou a dalekými výhledy do krajiny.

Tam a zpět

K hradu Buchlov se dostanete autem krátkou odbočkou ze silnice spojující Brno a Uherské Hradiště. Parkování je možné kousek od hradu. Využít je je možné také autobus. Na zastávku Buchlovice, hrad Buchlov jezdí poměrně hodně dálkových autobusů z Brna, Slavkova, Bučovic, Zlína, Uherského Hradiště a dalších míst.

hrad Buchlov
Pohodová procházka okolo Buchlova

Okružní výlet začneme u buchlovského hradu a vydáme se po zelené značce dolů z kopce. Po 1 kilometru a krátkém stoupání na protější kopec dojdeme ke kapli sv. Barbory, která je rodinnou hrobkou majitelů hradu.

kaple sv. Barbory

Kaple je postavena na skále. V zimě a na jaře, kdy ještě není listí na stromech jsou odtud hezké výhledy do okolí, na chřibské kopce a na Slovácko.

kaple sv. Barbory

Po zelené značce pokračujeme zase směrem dolů k Čertovu sedlu, kde vyměníme zelenou značku za žlutou. Na rozcestí Pod Barborkou můžeme dál pokračovat po žluté, nebo si trasu o něco prodloužit cestou po naučné stezce. Kolem skály Čertovo sedlo stoupáme zpátky k hradu.

hrad Buchlov
hrad Buchlov
Pro koho

My jsme pohodovou procházku absolvovali s 2letým dítětem, takže 2,7 kilometru s převýšením 144 metrů bylo tak akorát. V okolí hradu je poměrně hodně značených cest, takže si trasu můžete i několikanásobně prodloužit.

Okolí nabízí výletníkům spoustu dalších možností poznávání. Co třeba výlet na zámek Buchlovice, pověstmi opředený Velehrad nebo do archeoskanzenu v Mokré?