Zbojnická chata
Hory,  Slovensko

Ze Starého Smokovce na Zbojnickou chatu

Ze Starého Smokovce přes Hrebienok se Velkou Studenou dolinou dostaneme ke Zbojnické chatě, která slouží turistům Vysokých Tater přes 110 let. Trasa vede krásnou přírodou s jezery a vodopády, pod vysokými vrcholy Tater: Slavkovským štítem, Prostredným hrotem a Lomnickým štítem.

Tam a zpět

Výchozí i koncový bod výletu je Starý Smokovec, horské lázně, které jsou součástí města Vysoké Tatry. Nejlépe se sem dostanete električkou – horskou železnicí, která jezdí v častých intervalech z Popradu, Tatranské Lomnice i Štrbského plesa. Je zde i možnost placeného parkování na několika místech.

Výšlap ke Zbojnické chatě

Výlet začíná ve výšce zhruba 1000 metrů a dalších 1000 výškových metrů je třeba v jednom směru překonat na cestě ke Zbojnické chatě. Vyrážíme po zelené turistické značce, která se vine stále do kopce v okolí pozemní lanovky na Hrebienok. Výhledy se otevírají na Slavkovský i Lomnický štít a směrem přes údolí na Nízké Tatry. Za Hrebienkem pokračujeme kilometr po červeně značené Tatranské magistrále.

Vysoké Tatry s Lomnickým štítem

Kousek za Rainerovou chatou se na rozcestí vydáme doleva do kopce po modré značce. Postupně vcházíme do Velké Studené doliny sevřené mezi tatranské štíty.

Velká Studená dolina

Cesta vede v blízkosti Velkého Studeného potoka s úžasnými výhledy na okolní hory.

Velká Studená dolina

Před závěrem Studené doliny cesta uhýbá doleva do svahu k horským jezerům Vareškové a Dlhé pleso. Panoramatické výhledy se mění každou chvíli.

Velká Studená dolina
Velká Studená dolina
Velká Studená dolina

U Dlhého plesa už máme největší stoupání za sebou. Tady vládne většinu roku zima pevnou rukou. Zbývá posledních pár set metrů ke Zbojnické chatě.

Dlhé pleso ve Vysokých Tatrách
Dlhé pleso ve Vysokých Tatrách

Zbojnická chata má dlouhou historii. Od roku 1907 zde stála útulna, od roku 1924 chata, která v roce 1998 lehla popelem. Naštěstí byla znovu postavena a může sloužit turistům.

Zbojnická chata

Kousek za chatou je Sesterské pleso a rozcestí, odkud je možné pokračovat do sedla Prielom nebo do Priečného sedla.

Zbojnická chata Sesterské pleso

Naše cesta vedla zpět po modré značce Velkou Studenou dolinou do Starého Smokovce.

Velká Studená dolina
Pro koho

Výlet má délku 16,9 km s převýšením 1 048 metrů. Turistické oblečení i obuv a dobrá fyzička se určitě bude hodit. Možností občerstvení je na trase hned několik. Mezi Rainerovou chatou a Hrebienkem je možné si výlet zpestřit krásnými vodopády Studeného potoka – zavede vás sem zelená značka.