výhled ze Šibenického vrchu v Bílých Karpatech
Hory,  Jižní Morava

Velká Javořina

Hřeben Bílých Karpat tvoří česko-slovenskou hranici, nejvyšším vrcholem je Velká Javořina s výškou 970 metrů. Je to jeden ze symbolů přátelství mezi Čechy a Slováky a místo setkávání obou národů. Výlet řídce osídlenou ale zemědělsky využívanou krajinou a lesy, jež byly úkrytem partyzánů, na nejvyšší bod Bílých Karpat je dobrým tipem pro milovníky přírody.

Délka okružního výletu Nová Lhota – Velká Javořina – Vápenky – Nová Lhota je 19,4 kilometru s převýšením 645 metrů. Občerstvení je možné v Holubyho chatě na slovenské straně kousek od vrcholu.

Tam a zpět

Trasa začíná a končí v obci Nová Lhota, kam se nejlépe dostanete po silnici od Hodonína, Veselí n. M., Uherského Hradiště i ze slovenské strany z Trenčína, Trnavy a Nového Mesta n. V. Přímé spojení autobusem existuje z Velké nad Veličkou a z Veselí nad Moravou, v obou místech je možný přestup na vlak.

výhled ze Šibenického vrchu v Bílých Karpatech
Výšlap na Velkou Javořinu

Od obecního úřadu v Nové Lhotě se vydáme po Javořinské naučné stezce do kopce po hlavní cestě směrem k místnímu ski areálu. Jednou z možností je nechat automobil na parkovišti přímo pod sjezdovkou. Přibližně po 3 kilometrech dojdeme na rozcestí Kubíkův vrch a pokračujeme po zelené turistické značce okolo Šibenického vrchu. Ze stezky jsou krásné výhledy do krajiny.

výhled ze Šibenického vrchu v Bílých Karpatech
výhled ze Šibenického vrchu v Bílých Karpatech
výhled ze Šibenického vrchu v Bílých Karpatech

Po zelené značce dál stoupáme až k hraničnímu hřebeni Bílých Karpat, po němž vede jako červená turistická značka Cesta hrdinů slovenského národního povstání. Karpatské lesy byly za druhé světové války místo mnoha bojů partyzánů s Němci, což připomene jeden z pomníků u cesty. Na osmém kilometru těsně pod vrcholovou loukou u Velké Javořiny je jedno z větších stoupání, odměnou je daleký rozhled na českou i slovenskou stranu.

výhled z Velké Javořiny

Posledních pár set metrů vede po rovině, na dohled je vysílač na vrcholu Velké Javořiny.

vysílač v Bílých Karpatech

Pod vrcholem na slovenské straně leží Holubyho chata, příležitost si odpočinout, občerstvit se, případně schovat při nepřízni počasí.

Holubyho chata na Velké Javořině

Pro cestu zpět máme několik možností: buď se můžeme vrátit do Nové Lhoty po stejné cestě, nebo po Javořinské naučné stezce a modré značce sejít do obce Vápenky s hezkou kapličkou. Cesta podél říčky Velička postupně klesá, modrá značka nás dovede až do Nové Lhoty do výchozího bodu výletu. Možná, že cestou potkáte pasoucí se ovce nebo krávy. Zdejší krajina je tak výjimečná také díky člověku a jeho činnosti.

stádo ovcí v Bílých Karpatech
Pro koho

Výlet je vhodný pro ty, kteří mají rádi přírodu, nekonečné lesy a nemají rádi davy turistů. Délka trasy téměř 20 kilometrů vyžaduje určitou fyzickou kondici, výlet zabere přibližně 6-7 hodin podle tempa a přestávek. Doporučuji sportovní oblečení, pevnou obuv, dostatek jídla a pití.