Hincovo pleso
Hory,  Slovensko

K největšímu slovenskému jezeru – Hincovo pleso

Velké Hincovo pleso leží v závěru Mengusovské doliny ve Vysokých Tatrách. Většinu roku je jeho hladina pokrytá ledem, což není v nadmořské výšce 1 946 metrů nic neobvyklého. Výlet je vlastně putováním mezi horskými jezery – Štrbským, Popradským a Hincovým, s nádhernými výhledy na tatranské štíty.

Tam a zpět

Výchozím bodem jsou horské lázně Štrbské pleso, kam se pohodlně dostanete vlakem z Česka s jedním přestupem ve Štrbě. Výlet můžete zakončit na stejném místě, nebo na zastávce Popradské pleso, odkud je to električkou jen jedna zastávka zpět na parkoviště, pokud jste zvolili k přepravě auto.

K největšímu slovenskému jezeru – Velkému Hincovu plesu

Po modré turistické značce vyjdeme od stanice električky a po 300 metrech se u jezera napojíme na červenou značku, která nás bude provázet až na Trigan. K Popradskému plesu si můžeme vybrat buď letní červenou trasu, nebo zimní zelenou, která vede podél Hincova potoka. Tato část cesty je stejná jako při výšlapu na Ostrvu. Na fotky skokanských můstků, hřebenu Solisek a dalších tatranských štítů si můžete vychutnat v samostatném článku o výstupu na Ostrvu.

Od Popradského plesa pokračujeme po modré značce Mengusovskou dolinu. Postupně se dostáváme nad hranici lesa do pásma kosodřeviny.

Mengusovská dolina

Po levé ruce se tyčí vrcholy Patrie, Bašty, Satana, Čapí věže.

Mengusovská dolina
Mengusovská dolina

Přibližně ve výšce 1 650 metrů končí kosodřevina a začíná prudší stoupání. Je třeba se dostat přes ledovcový práh pod Hincovým plesem.

Mengusovská dolina

Cestou míjíme malá jezírka – Satanové plieska a Hincové oka. To už se blížíme k cíli tohoto výletu.

Mengusovské štíty

Počasí se může ve vysokých horách změnit z minuty na minutu.

Vysoké Tatry

Posledních pár set metrů se jde téměř po rovině se skvělými výhledy na štíty v závěru doliny. Na Koprovský štít dojdete po turistické značce, na Mengusovské štíty dnes značená trasa už nevede.

Hincovo pleso
Hincovo pleso
Hincovo pleso

Hincovo pleso je sevřené mezi vysoké skalní stěny a tak jeho rozměry nepůsobí tak velkolepě. Většina lidí by možná tipovala, že Štrbské pleso je rozlohou větší.

Hincovo pleso

V pozdním odpoledni se slunce schovává za horský hřeben, takže vyrážíme zpět do údolí.

Mengusovská dolina
Mengusovská dolina

První část sestupu vede po stejné trase. Další část si můžeme ozvláštnit procházkou po břehu Popradského plesa a pokračovat po žluté prohlídkou symbolického cintorínu. Po modré značce zbývá do cíle na zastávce električky posledních 3,5 kilometru.

Pro koho

Výlet má délku 16,5 kilometru se stoupáním 711 metrů a klesáním 781 metrů. Možnosti občerstvení jsou na Štrbském a Popradském plese. Kromě posledního úseku vede cesta terénem, doporučuji tedy dobrou obuv a turistické oblečení.